YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP yine AYM'ye gidecek
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişikliğine ilişkin olarak, ''Hukuk devletini, yargı bağımsızlığını ortadan kaldıran bir düzenleme olursa bunu elbette Anayasa Mahkemesi'ne taşırız'' dedi.
CHP yine AYM'ye gidecek
03 Mart 2010 / 16:42 Güncelleme: 03 Mart 2010 / 17:28

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında toplandı.

Alınan bilgiye göre, toplantıda Anayasa değişikliği ve referandum konuları ele alındı.MYK toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Anayasa değişikliği için düğmeye bastığı ve değişikliği Türkiye'ye kabul ettirmeye çalıştığı'' değerlendirmesini yapan Baykal, bu ortamda değişikliğin gündeme gelmesine kesinlikle karşı oldukları görüşünü yineledi.

Anayasa değişikliklerinin ''sakin ortamlarda ve uzlaşmayla yapılması gerektiğini'' vurgulayan Baykal, ''AKP, 'Biz nasıl olsa gidiyoruz, gelecek dönemin çerçevesini de şimdiden belirleyelim' yaklaşımındadır. Yeni anayasanın yeni dönemde, yeni dengelere göre yapılması lazımdır. Aceleye getirilmesi yanlıştır'' diye konuştu.

Baykal, muhalefetin desteği ve uzlaşı olmadan değişiklik yapılması halinde bunun ''AK Parti Anayasası'' olacağını da ileri sürdü.


-''HUKUK DEVLETİ İLKESİNE AYKIRILIK''-


Anayasa değişikliği ile yargının siyasallaştırılmak istendiğini, yargıya yönelik düzenlemenin Anayasa'nın değişmez maddelerinden ''hukuk devleti'' ilkesine aykırı olduğunu savunan Baykal, ''AKP gideceğini anlamıştır, yeni dönemin çerçevesini de şimdiden hazırlayarak kendini kurtaracak yargı organları yaratmaya çalışıyor. Düzenleme yapıldığında hukuk devletini, yargı bağımsızlığını ortadan kaldıran bir düzenleme olursa bunu elbette Anayasa Mahkemesi'ne taşırız'' diye konuştu.

Baykal, Başbakan Erdoğan'ın kendi gündemini Türkiye'ye dayatmaya çalıştığını, ülkenin gerçek gündeminin anayasa değişikliği ya da referandum değil, işsizlik ve ekonomik sıkıntılar olduğunu belirtti.

Referanduma gidilmesi halinde bunun iktidar için ''AK Parti gidecek mi kalacak mı?'' oylamasına dönüşeceğini ifade eden Baykal, ''halkın iktidara gereken cevabı vermesi için çaba harcayacaklarını'' söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın referanduma gidilmesi ve ''Hayır'' çıkması durumunda da erken seçime gidilmeyeceği yönündeki sözlerini de değerlendiren Baykal, ''Bu bir yasal zorunluluk değil. Ama bütün uygulamalar göstermiştir ki referandumu kaybeden erken seçime gider. Referandumdan 'Hayır' çıktıktan sonra AKP'nin iktidarda kalması mümkün değildir. Kanama devam eder ve AKP bu yükü taşıyamaz. Biz inanıyoruz ki halk önüne gelen sandığın hakkını verecektir'' dedi. AA
 

noluyoo
 // hasan erçin
bak editör bey bazı mesajlarım yayınlanmıyor nedeni ise akp karstı yorumlar yazdığım icin adım gibi eminin küfür falan yok yorumlarımda haa haa gerci kanal a akpnin yandaş medyası biliyorum ama genede tarsız olmanız lazım mesela hürriyet AKp karsıtı ama tüm yorumları yazıyoooo EDİTÖR BEY TARAFSIZZZZ OLLL CEVAP BEKLİYORUM SENDEN...
06 Mart 2010 13:06
gider
 // hasan
tabiki gidecekakp zihniyetine kanun cıkartmayızzz ölümüne chp...
06 Mart 2010 11:43
B A Y K A L
 // Bozkurt
Sayın, Baykal sen kargadan başka hiç kuş tanımaz mısın?Dünya değişiyor, insanlar değişiyor, fikirler değişiyor, sen hala orada mısın?...
05 Mart 2010 14:14
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler