YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP yaptığı reklamda başörtülüleri işte böyle dışladı
CHP'nin reklamında başörtülüler, yaptıkları iş ve sahip oldukları meslekler üzerinden bariz bir şekilde dışlandı.
CHP yaptığı reklamda başörtülüleri işte böyle dışladı
13 Nisan 2015 / 02:19 Güncelleme: 13 Nisan 2015 / 08:34

CHP'nin “milletçe alkışlıyoruz” kampanyası için çektiği reklam filminde Türkiye'nin belli bir kesiminden çok sayıda başörtülüye yer verildi. Fakat başörtülüler, yaptıkları iş ve sahip oldukları meslekler üzerinden bariz bir şekilde dışlandı.

CHP'nin 7 Haziran seçimleri için özel olarak hazırlattığı ve içerisinde 10 ayrı sektörde çalışma ortamlarının gösterildiği seçim reklamında, başörtülüler konfeksiyon atölyesindeki makineci ve tarladaki mevsimlik işçiler olarak canlandırıldı.

2-390.jpg

Konfeksiyonda 4 başörtülü

CHP'nin iktidara karşı protesto amaçlı alkışlattığı doktorlar, avukatlar ve ofis ortamındaki çalışanlar arasında ise başörtülü kadınlar yer almadı. Konfeksiyon atölyesindeki çalışanlar arasında 4 başörtülü kadına yer veren CHP, hastane sahnesinde ise başörtülü doktor veya hemşirelere yer vermedi.

3-212.jpg

Başörtülüler tarlada

CHP aynı şekilde tarlada çalışan mevsimlik işçilerin çoğunu başörtülü olarak resmederken, bayan kuaförü, adalet sarayı, ofis ortamı, kapalı çarşı ve meydanda toplanan insanlar arasındaki hiçbir kadını başörtülü olarak göstermedi.

4-115.jpg

Özgürlük, adalet, demokrasi..

Ali Taran'ın CHP için hazırladığı reklam filmi ilk kez Kartal mitinginde izletildi. “Özgürlüğe" de vurgu yapılan filmde başörtülülerin çalıştıkları iş alanları ve meslekleri ile adeta kamusal alandan dışlanması sosyal medyada da gündem oldu. Reklam metninde iktidarı “özgürlüğe, adalete, demokrasiye ve Cumhuriyete" zulmetmekle suçlayan CHP'nin, başörtülülere yönelik bu yaklaşımı 28 Şubat zihniyetini tekrar gözler önüne serdi.

 

YENİ ŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler