YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP ve MHP'ye aday tepkisi
HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, MHP ve CHP'ye bazı milletvekili adayları için tepki gösterdi...
CHP ve MHP'ye aday tepkisi
13 Nisan 2011 / 14:05 Güncelleme: 13 Nisan 2011 / 14:06

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP ve MHP'nin, yargı önüne çıkartılmış insanlara milletvekili aday listelerinde yer vererek onları yargıdan kaçırmaya çalıştığını söyledi.

Numan Kurtulmuş, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, milletvekili aday listelerinin teslim edilmesinin ardından Türkiye'nin seçim sürecine girdiğini, bu sürecin barış ve esenlik içerisinde geçmesini dilediğini belirtti.

Adayların belirlenmesinde şeffaf olduklarını ve Türkiye'de ilk defa ''üye yoklaması'' gerçekleştirdikleri anlatan Kurtulmuş, 81 ilin 63'ünün listesini, geldiği şekliyle YSK'ya teslim ettiklerini kaydetti. Kurtulmuş, ''aday sözleşmesi'' imzaladıklarını anımsatarak HAS Parti adaylarının başka kişileri değil, fikriyatı ve tavrı eleştirmesini sağladıklarını söyledi.

Medyada yer alanın aksine 81 ilde 550 aday ile seçime girdiklerini anlatan Kurtulmuş, kadın, genç ve engellilere listelerde yer verdiklerini, kadın adaylardan 33'ünün ise türbanlı olduğunu bildirdi. Kurtulmuş, İstanbul ve İzmir'den de Musevi, Katolik ve Süryani kökenli 3 kişinin aday listelerinde yer aldığını işaret etti.

''Şu parti lideri şu kişiyi sildi, çizdi gibi'' ifadelerin medyada yer aldığına işaret eden Kurtulmuş, ''Kimsenin demokrasileri seçimle işbaşına gelmiş krallıklar haline döndürmeye hakkı yoktur. Eğer milletvekillerinin üzeri çizilecekse bırakın bunu parti başkanları masalarında, odalarında çizmesinler, halk kendi milletvekillerinin üzerini çizsin. Milletvekillerinin üzerini şu parti lideri çizdi diyerek bunu demokrasinin olağan bir tarzı haline getirmek, aslında kibir kulelerinin yükselmesine müsaade etmekten başka anlam taşımaz'' görüşünü dile getirdi.

Kurtulmuş, partisinin bu kulelerin yükselmesine izin vermeyeceğini ve yıkacağını söyledi.

AK Parti Antalya 13. sıra adayı Gülderen Gültekin'in konuşmasını da eleştiren Kurtulmuş, Gülderen'in ''meclise girerse türbanını çıkaracağını'' açıkladığını anımsatarak, ''(Ben de Nesrin Ünallaşacağım) diyor. Bu kabul edilemez'' görüşünü savundu. Kurtulmuş, 1999 seçimlerinde MHP Antalya milletvekili Nesrin Ünal'ın türbanını çıkararak meclise girdiğini belirterek, o dönemin 28 Şubat'ın ağır baskısı olmasına rağmen, bugün böyle bir durum olmadığını söyledi. ''21. yüzyıl Türkiye'sinde buna psikolojinin dilinde öğrenilmiş çaresizlik derler. Siz insanlara kendi hayat tarzları dolayısıyla çaresizliklerini benimsetip öğretmeyeceksiniz, hayat tarzlarının önündeki engelleri aşarak Türkiye'yi demokratikleştireceksiniz. Bunun için 8 yıldır iktidarsınız'' diye konuştu.

''Silivri ya da bir takım davaların sanıklarının'' milletvekilliği için aday gösterildiğini anımsatan Kurtulmuş, bununla ilgili tartışmaların siyasi kısmı üzerinde durduğunu söyledi. kurtulmuş, ''CHP ve MHP senelerdir dokunulmazlıklar üzerinde durmuyorlar mı  Çok haklı olarak Türkiye'de dokunulmazlıkların kaldırılması milletvekillerinin yapmış oldukları suçlardan dolayı yargı önüne çıkarılmasını söylemiyorlar mı  Şimdi yaptıkları iş nedir  Zaten yargı önüne çıkartılmış olan insanlara dokunulmazlık vererek, onları yargıdan kaçırmaya çalışıyorlar. Bu yıllardır sürdürülen, kendi tavırları ile de tezat teşkil eden bir durumdur'' dedi.

Kurtulmuş, yeni parlamentonun dokunulmazlıklar konusunu halletmesi gerektiğini kaydetti.

TBMM'deki partilerin milletin sorunlarını çözmediğini ileri süren Kurtulmuş, ''AK Parti de (mış) gibi yapmaya devam edecek. Bu seçim kampanyasında yeni anayasa diyecektir, yine reformlardan bahsedecektir, yine 8 yıldır yapmadığı, milletin kendisine yüklediği görevleri bu seçim kampanyasında temcit pilavı gibi pişirip milletin önüne sunacak. Ama bu sefer millet karşısına dikilecektir'' dedi.

Kurtulmuş, ''12 Eylül Anayasası ve Siyasi Partiler Kanunu ile girilen son seçimin bu seçim olmasını'' diledi.

Numan Kurtulmuş, ''Hedefiniz nedir  Yüzde kaç oy alırsanız başarı dersiniz '' sorusunu yanıtlarken, 28 günde kurulduklarını, 81 ilde teşkilatlanarak 550 milletvekili ile seçime girdiklerini anımsattı. Kurtulmuş, ''Partisinin TBMM'ye giremeyeceğinin'' ifade edildiğini; ancak bu temennilerin çöpe atılacağını ve partisinin TBMM'de yer alacağını sözlerine ekledi. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler