YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP ve MHP'de hesap zamanı
CHP ve MHP'de hesap zamanı
03 Kasım 2015 11:09
1 Kasım seçimlerinin ardından CHP'de ve MHP'de parti içi muhalefet hezimetin faturasını kesecek.

35 ilde milletvekili çıkaramayan Kılıçdaroğlu’nun 4. seçimde de başarısız olması CHP’de kurultayı gündeme getirdi. Gözler İnce, Baykal ve Sav’dan oluşan muhalif isimlere çevrildi.

Seçim sonuçları CHP’de kurultay tartışmalarının başlamasına neden olurken, gözler dördüncü seçimi de kaybeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun rakibi Muharrem İnce’nin, olağanüstü kurultay talebinde bulunup bulunmayacağına çevrildi. Deniz Baykal’ın yanı sıra Önder Sav’ın başını çektiği  ekibin de kurultay için nabız yokladığı belirtiliyor.

Başarının ölçüsünün iktidar olmak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, 1 Kasım yenilgisinin ardından istifa konusunda kurultayı işaret etti. Kılıçdaroğlu, partisinin yetkili organı MYK’yı bugün toplayarak seçim sonuçlarını değerlendirecek.

DOĞU’DA SIFIR ÇEKTİ

Seçim sonuçları CHP’de soğuk duş etkisi yaptı. 1 Kasım seçimlerinde oylarını sadece yarım puan artırabilen CHP, Güneydoğu’da yine sıfır çekti. Diyarbakır, Hakkari, Siirt, Şanlıurfa, Batman’da yüzde 2’lik oya bile ulaşamayan CHP’nin Doğu illerinden Van, Muş ve Bingöl’de de oy oranı yüzde 2’nin altında kaldı. CHP 35 ilde milletvekili çıkaramadı, 7 Haziran’da vekil çıkaramadığı Tunceli, Ardahan ile Niğde’de de bu kez 1 milletvekilliği kazandı. CHP’nin vekil çıkaramadığı iller şöyle; Adıyaman, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Van, Yozgat, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Iğdır, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce.

CHP KIYIYA SIKIŞTI

Orta Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz’de oylarını arttıramayan ve kıyı bölgesine hapsolan CHP, sadece Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İzmir, Aydın ve Muğla’da birinci parti oldu. Geçen seçimlerde 10 ilde birinci parti çıkan CHP, bu seçimlerde Eskişehir, Mersin, Çanakkale ve Zonguldak’ta birinciliği AK Parti’ye kaptırdı.

MHP’DE KURULTAY SESLERİ

Bahçeli liderliğindeki son 14 seçimi kaybeden MHP, 1 Kasım’da 2 milyon oyu AK Parti’ye kaptırdı. 58 ilde sıfır çekerek haritadan silinen MHP’de ‘istifa’ ve ‘kurultay’ beklentileri arttı.

3 Kasım 2002’de baraj altında kalan MHP, 1 Kasım seçimlerinde de hezimete uğradı. 2 milyon oyu AK Parti’ye giden MHP, 40 vekil çıkararak 4. parti olduğu için artık en son ve en sağ bölümde oturacak. Yaşanan ciddi oy kaybı, “Bahçeli istifa edecek” iddialarına yol açtı. MHP yönetimi tarafından tepkiyle karşılanan bu iddialar çok geçmeden sert ifadelerle yalanlandı. Ancak MHP  kulislerinde olağanüstü kurultay düğmesine basılabileceği yorumları yapılmaya başlandı.

80 VEKİL 40’A DÜŞTÜ

7 Haziran’da yüzde 16.3 oy alan MHP, yüzde 4 oy kaybederek yüzde 12.3’e geriledi. 7 milyon 519 bin oy, beş ayda 5 milyon 613 bine düştü. Vekil sayısıda 80’den 40’a geriledi. 7 Haziran’da 32 ilde vekil çıkaramayan parti, bu kez 58 ilde sıfır çekti. Aksaray, Burdur, Bayburt, Çanakkale, Elazığ, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’taki vekillerini kaybetti.

HİLAL AK PARTİ’DE

Türkiye’nin her ilinde oy kaybına uğrayan MHP, özellikle Selçuklu Hilali olarak bilinen Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Tokat, Kayseri başta olmak üzere bir çok ilde kan kaybına uğradı. MHP Genel Başkan Yardımcıları Ruhsar Demirel Eskişehir’de, Sadir Durmaz ise Yozgat’ta seçimi kaybetti. MHP Genel Sekreter Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu Ankara’da, TBMM Başkanvekili Koray Aydın da Trabzon’da kazanamadı. 5 olan kadın vekil sayısı 3’e geriledi.

MUHALİFLER ATAKTA

Seçim hezimeti parti içinde sessizliğe gömülen muhalifleri hareketlendirdi. Eski Iğdır Milletvekili Sinan Ogan’ın yargı kararıyla partiye geri dönmesi muhalif kanattaki hareketliliği doruğa çıkardı. Ogan kanadında bazı isimlerin MHP’yi kongreye nasıl götürülebileceğine ilişkin sorulara yanıt arandığı öğrenildi. Meral Akşener ise gelişmeleri yakından izliyor.

SIRTINI PARALEL’E DAYAYANLAR KAYBETTİ

1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye karşı tüm imkanlarını seferber eden Paralel Yapı ve işbirlikçileri yine kaybetti. 3 büyük muhalefet partisi değil, yavru muhalefet partileri de hezimete uğradı. AK Parti ile ittifak kurmayan Saadet Partisi (SP) ile ittifaka kapısını kapatan Büyük Birlik Partisi (BBP) yüzde 1 oy bile alamadı. SP yüzde 0.68, BBP yüzde 0.54 oyda kaldı. Bu partilerin 1 Kasım seçim stratejilerini Paralel Yapı üzerine kurmaları “Sırtını Paralel Yapıya Dayayanlar Kaybetti” şeklinde değerlendirildi.

DOĞAN KAYBETTİ

1 Kasım seçimleri öncesinde yargı kararıyla İpek Holding’e vergi kaçırmak, kara para aklamaktan el konulduğunda Doğan Medya adeta bu yapının sözcülüğünü yaptı.  7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti hükümetlerine hakarete varan muhalefet yapan Doğan Medya, bu kapsamda Paralel Yapı’yla bir çok alanda ortak hareket etti. Kaybedenler listesindeki yerini aldı.

Kelkitli seçmenden Doğan’a net mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ‘Ben doğma büyüme Kelkitliyim. Anadolu yiğit delikanlılarının yetiştiği Kelkit’ten geliyorum’ diyen Aydın Doğan’ın memleketi Kelkit’ten çıkan seçim sonucu şok etti. Kelkit’ten açılan sandıklarda AK Parti’nin yüzde 75.9 gibi ezici bir sonuçla birinci parti olduğu görüldü.

 

STAR

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler