YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP ve Kılıçdaroğlu'yla ilgili bomba iddia
CHP’de sürpriz isimler listede başı çekti! CHP liderinin seçimden önce kanaat önderlerini toplayıp listeye müdahale ettiği iddia edildi.
CHP ve Kılıçdaroğlu'yla ilgili bomba iddia
31 Mart 2015 / 08:05 Güncelleme: 31 Mart 2015 / 08:13

CHP’de önceki gün yapılan ön seçimlerde eski A-Takımı şoku yaşanıyor. Deniz Baykal, Önder Sav, Hakkı Süha Okay ve Mehmet Sevigen ön seçimde adeta tasfiye edildi. Deniz Baykal’ın Antalya’da ikinci olması ise günün sürpriziydi. İstanbul’da en büyük şoku ise eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül yaşadı. Şişli’deki ön seçimde ilk 5’e giremeyen Sarıgül, en çok üyenin bulunduğu Sarıyer’de ise ancak 17’nci olabildi. Sarıgül, 7 Haziran seçimlerinde 9’uncu sıradan aday olacak. CHP ikinci bölgeden daha önce 8 milletvekili çıkartmıştı. Dolayısıyla Sarıgül’ün seçilmeme ihtimali bulunuyor.

Kapalı zarflı

Kulislerde konuşulanlara göre ise Sarıgül’ün listenin ilk sıralarında çıkmaması için yoğun kulisler yapıldı. Şişli CHP İlçe Başkanı Şecaattin Güney’in hazırladığı liste zarflarla üyelere dağıtıldı. Çok sayıda CHP’linin bu şekilde oy kullandığı ve Sarıgül’ü tercih etmedikleri öğrenildi. Güney’in bu hareketi oy kullanılan okulda büyük tartışma yarattı.

Anahtar listeler kazandı

Günlerdir konuşulan, seçim gününe kadar kızışan anahtar liste ön seçimde belirleyici oldu. Bazı ilçelerde oy verme saatinin sonlarına kadar anahtar liste tartışmaları yaşandı. İlçe başkanları ve partide sözü geçen kişiler tarafından hazırlanan listeler ön seçimde büyük zafer kazandı. İstanbul’da hazırlanan listelerde kamuoyu tarafından bilinmeyen bazı isimlerin yüksek oy almalarının nedeni iste hazırlanan anahtar listelerde kendilerine yer bulmaları olarak yorumlanıyor.

Gece yarısı operasyonu

Kulislerde konuşulan bir başka iddia da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimden bir gece önce kanaat önderleriyle toplantı yaptığı şeklindeydi. Bir cemevinde yapılan toplantıda  Kılıçdaroğlu’nun Aykut Erdoğdu ve Didem Engin için kulis yaptığı, üyelerin bu şekilde oy kullanmaları için son dakikada bir liste hazırlattığı iddia edildi. Burada yapılan görüşmede Mustafa Sarıgül için de bir karar alındı. Kılıçdaroğlu’nun bu toplantısının ardından Sarıgül’ün önünün kesilmesi için istekte bulunduğu da gelen duyumlar arasında. Kılıçdaroğlu’nun bu hamlesinden sonra Aykut Erdoğdu büyük bir oy patlaması yaparak ikinci bölgenin birincisi oldu. Kılıçdaroğlu’nun desteklediği Didem Engin de yine listenin başlarında kendisine yer buldu.

Şişli'de sona kaldı!

Mustafa Sarıgül bütün kulislere rağmen beşinci olabildi. Sarıgül en büyük şoku  7 bin 300 üyenin bulunduğu Sarıyer’de yaşadı. Sarıyer’de Sarıgül 17’nci olurken yıllarca başkanlık yaptığı Şişli’de ise ilk beşe giremedi.

Sarıgül'ü partiye getiren Keskin'e büyük şok!

Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye katılması ve İstanbul Büyükşehir adayı yapılması için yoğun çaba sarf eden Denizli Milletvekili Adnan Keskin de şok yaşayanlar arasında yer aldı. Denizli’den ön seçime katılan Keskin, listenin ancak 7. sırasında kendine yer buldu. Diğer sürprizlerden biri de İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ile eski DİSK Başkanı Rıdvan Budak listede seçilecek yerden giremediler. Bu sonuçlara göre Çelebi parlamento dışında kalacak.

Dursun Çiçek sürprizi

Ön seçimin kazananları ise kesinlikle örgütün sevdiği isimler oldu. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin eşi Gamze İlgezdi İstanbul üçüncü bölgenin bir numaralı ismi oldu. İlgezdi dışında ikinci sürpriz İstanbul ikinci bölgede yaşandı. Ergenekon davasında kumpasa uğrayan emekli Albay Dursun Çiçek, Aykut Erdoğdu’nun ardından en çok oyu alan isim olarak ikinci oldu. İstanbul üçüncü bölgede ise Opr. Dr. Ali Şeker sürprizi yaşandı. Uzun yıllar partiye hizmet veren Şeker, İlhan Cihaner’in ardından en fazla oy alarak ikinci oldu.

Baykal'ın ekibine resmen tasfiye

Ön seçimde en büyük şoku ise CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ekibi yaşadı. Bir dönemler listelerin belirlemesinde başrol oynayan Önder Sav, Mehmet Sevigen gibi isimler listelerin ortalarında  yer bulabildiler. Ankara’da ön seçime giren Önder Sav ve Hakkı Süha Okay, üyelerden destek bulamadı. İstanbul ikinci bölgeden seçime giren Baykal’ın sağkolu Mehmet Sevigen ise yine listenin ortalarında kaldı. Antalya’da oyları süpürmesi beklenen Deniz Baykal ise ancak ikinci olabildi. Kulislere göre ise Baykal ve ekibinin tamamıyla partiden tasfiye edildiği şekilde yorumlandı.

Fark atan doktor: Niyazi Nefi Kara

CHP’nin Antalya’da yapılan önseçiminde eski Genel Başkan Deniz Baykal’ı da geride bırakarak liste başı olan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Niyazi Nefi Kara, parti teşkilatında ‘Halkın doktoru’ olarak tanınıyor. 2007 ve 2011 milletvekilliği seçimlerinde de aday adayı olan Kara, önseçimden birinci çıktı. 

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler