YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP ve HDP'den Fransa'ya mesaj
CHP ve HDP'den Fransa'ya mesaj
08 Ocak 2015 08:45
Fransa'daki mizah dergisi Charlie Hebdo'ya dün yapılan kanlı saldırıya tepkiler artırıyor. Muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğu ve HDP Genel Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da bu saldırıyı kınadı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Paris'deki terör saldırısı kınadı. Kılıçdaroğlu, "Gerçek müslümanların bu canilere karşı kendi ülkelerinde gerekli tedbirleri alıp bu teröristleri içlerinden defetmeleri büyük önem taşımaktadır " dedi.

Yazılı bir açıklama yapan kılıçdaroğlu, "Saldırganların bir an önce yakalanması ve cezalandırılmaları hususunda Fransız devleti ve halkının yanında olduğumuzu ifade ediyoruz." dedi.

Son zamanlarda İslam adını kullanarak insanlık dışı katliamlar yapan terör örgütlerinin giderek yaygınlaştığını belirten CHP lideri, Müslüman, Hristiyan, Yahudi gibi hiçbir din ve inanç ayırımı yapmadan herkesin bu ortak düşmana karşı birlikte mücadele etmesini istedi.

CHP lideri açıklamasında, "Düşünce hürriyetini algılamayacak, bağnaz çevrelere çağrımız, , dini hisleri rencide olduğu zaman dahi 'bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmektir' ilkesini hiç akıllarından çıkarmamalarıdır" ifadelerini kullandı.

Bir tepki de HDP'den...

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Paris'teki katliamla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'a taziye mesajı gönderdiler.

Demirtaş ve Yüksekdağ, Hollande'a yönelik kaleme aldıkları mesajlarında "bu saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor ve lanetliyoruz" dediler. Mesajda "Şu açıktır ki bu vahşi saldırı, farklı halkları, kültürleri ve inançları kutuplaştırma, birbirine düşürme sonuçlarını doğurabilir..İslam maskesi takmış kişilerin gerçekleştirdiği bu katliamın ardından, ne yazık ki, Fransa başta olmak üzere avrupa'nın birçok ülkesinde islamofobi yükselecektir." ifadesine yer verildi. Ve böyle bir ortamın gelişmesine izin verilmemesi gerektiği vurgulandı.

Demirtaş ve Yüksekdağ Hollande'a "Bilmenizi isteriz ki Halkların Demokratik Partisi, Fransa'da yaşayan herkesin acısını paylaşarak sizlerle dayanışma içinde olduğunu gösterecektir" mesajını da ilettiler .

Etiketler: , , , ,
tezat
 // Zülfikar
demirtaş a bak ya, bu kadar olur mu? senin daha öldürülen 3 fikirdaşının hesabını verememiş Fransa, şimdi söylediğin lafa bak. "arkanızdayız" peh. Allah devletimize zeval vermesin. kimin nereye hizmet ettiği belli değil....
08 Ocak 2015 Perşembe 10:29
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler