YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP ve Çankaya Belediyesi verdiği sözü tutmadı"
"CHP ve Çankaya Belediyesi verdiği sözü tutmadı"
"CHP ve Çankaya Belediyesi verdiği sözü tutmadı"
21 Ekim 2008 / 09:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye'nin en büyük cemevi inşaatı yarım kaldı. CHP lideri Deniz Baykal'ın temelini attığı ve giderlerini karşılama taahhüdünde bulunduğu cemevi inşaatı, beklenen paralar gelmeyince durdu.


CHP ile Cem Vakfı'nı karşı karşıya getiren bu durum, cemevinin müteahhidi İlhan Sarıaltın'ı da mağdur etti. Sarıaltın, 25 milyon YTL'ye mal olacak binaya 2,5 milyon YTL para harcadığını ancak kimseden tek kuruş ödenek alamadığını söyledi. Sarıaltın, CHP ve Çankaya Belediyesi yetkililerinin tüm giderleri karşılama sözü verdiklerini ancak bu sözlerin tutulmadığını savundu.


Alevi vatandaşlara yönelik çeşitli yardım faaliyetlerinde bulunan CHP, son olarak 19 Nisan'da Türkiye'nin en büyük cemevinin temelini attı. Binanın arsasını CHP'li Çankaya Belediyesi 25 yıllığına Cem Vakfı'na kiraladı. Baykal, parti ve belediye kaynaklarından cemevinin en kısa zamanda bitirileceği sözünü verdi. Ancak inşaatla birlikte kaynak sıkıntısı başladı. Müteahhit Sarıaltın, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan'la birlikte Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve CHP yöneticileriyle görüştü. Eryılmaz, belediye olarak her türlü maddi desteği vereceklerini kaydetti. Baykal da, "Bunu biz yaptıracağız." mesajı gönderdi. Ancak geçen 6 aylık sürede inşaat için tek kuruş para yardımında bulunulmadı.


Belediyeye ait olacak bina için vakıf her ay belediyeye bin 400 YTL kira ödeyecek. Müteahhit Sarıaltın, binanın belediye tarafından yapılması gerektiğini vurguladı. Sarıaltın, "2,5 milyon YTL'yi bu inşaat için harcadım. Ama kimseden tek kuruş alamadım. Bir süre sonra hukuki yollara başvurmak zorundayım çünkü yakında icralar gelmeye başlayacak. İnşaat sürecini en ayrıntılı bilen kişi olarak dürüstçe konuşmak gerekirse burada CHP suçludur." dedi. Sarıaltın, temel atmak için davet edilen Baykal'ın tüm görüşmelerde "Bunu biz yaptıracağız." sözü verdiğini ileri sürdü. Çankaya Belediyesi'ni de suçlayan Sarıaltın, "Belediye, '10 trilyonluk arsa verildi' diyor ama Cem Vakfı'na verilen bir şey yok. Binanın tapusu ve ruhsatı belediye üzerine. Cem Vakfı, bu binayı yaptıracak paraları olmadığını söylemiştir." diye konuştu.


Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz ise belediye olarak üzerlerine düşen katkıyı yaptıklarını savundu. Eryılmaz, binayı yaptırma gibi bir taahhütte bulunmadıklarını ileri sürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ise gerekli vereceklerini ifade etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler