YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, telekulak olayını mahkemeye taşıdı
CHP, telekulak olayını mahkemeye taşıdı
30 Mayıs 2008 11:28
CHP, telekulak olayını mahkemeye taşıdı

CHP, Sav'ın Vakit Gazetesi tarafından dinlendiği ve bunun haberleştirilerek 'Özel Hayatın Gizliliği' ile TCK'nın 132. maddesinin ihlali gerekçesi ile Vakit'e dava açtı. İşte ayrıntılar
CHP, Genel Sekreter Önder Sav'ın Vakit Gazetesi tarafından dinlendiği ve bunun haberleştirilerek 'Özel Hayatın Gizliliği' ile Türk Ceza Kanunu'nun 132 ve devamındaki maddelerin açıkça işlendiği iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.


Dava dosyasında Sav'ın odasının olaydan sonra teknik bir firma tarafından dinleme cihazı arama ve taramasından geçirildiği bildirildi
CHP, Sav ile bir merkez valisi arasında geçtiği iddia edilen görüşmenin haberleştirilerek servis edilmesinden dolayı Vakit hakkında yaptığı suç duyurusunda 'Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Anayasa'nın 20 ve devamı maddelerinde düzenlenen Özel Hayatın Gizliliği ve TCK'nın 132. ile devamındaki maddelerinde açıkça suç olarak belirtilen fiilleri nedeniyle kim oldukları belirlenemeyen faillerin yakalanmasını istedi. Parti avukatı Ahmet Çörtoğlu, konusu suç teşkil edecek şekilde kendilerine servis edilen ya da konuşan kişilerin rızası olmadan, yasa dışı yollardan elde edilen iki kişinin özel hayatına müdahale eder nitelikte olduğu açık olan ve yayınlanmasında rızalarının bulunmadığı özel sohbet metnini yayınlayan sanıkların cezalandırılmasını istediklerini söyledi.


Dava dosyasında işlendiği iddia edilen suç; "Özel hayatın gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, kişisel verilerin kaydedilmesi, elde edilen verilerin hukuka aykırı olarak verilmesi ve basın yayın organlarında yayınlanması" olarak tanımlandı. Dava metninde ayrıca 26 Mayıs 2008 tarihinde Anadolu'da Vakit gazetesinin 1. sayfasında 'Sanki CHP Valisi' başlığıyla yer alan haber hakkında şikayetçi olan CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile Merkez valisi Ali Serindağ arasında geçen bir konuşma metninin aynen yayınlandığı ifade edildi. Dosyada ayrıca olayın 23 Mayıs 2008 tarihinde Sav'ın odasında geçtiği ve kimsenin olmadığı bir dost sohbeti şeklinde gerçekleştiği bildiriliyor.
Sav'ın odasının dinlenme ihtimaline karşı teknik olarak yetkili bir firma aracılığıyla dinleme cihazı arama ve taraması yapıldığı belirtilen dosyada, arama sonucunda herhangi bir cihaza rastlanmadığı, tek ihtimalin dinlemenin dışarıdan ve yüksek teknoloji kullanılarak yapıldığı iddia ediliyor. Yüksek teknoloji dinleme ürünlerinin üreticilerinin izin alarak üretim yaptığı ve bu cihazların sadece devlete satışı yapıldığı ifade edilen dosyada, bu cihazların ancak profesyonellerde ve özel birimlerin elinde olabileceği belirtiliyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler