YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP tabanı durumdan rahatsız
Genel seçimlerin yaklaşmasıyla Pensilvanya ilişkileri ivme kazanan CHP'de bu kez de parti tabanı depremi yaşanıyor. İbrahim Uslu, CHP’li seçmenin de, partilerinin paralel yapı ile yakınlaşmasına tepki göstereceğini belirtti.
CHP tabanı durumdan rahatsız
10 Şubat 2015 / 08:26 Güncelleme: 10 Şubat 2015 / 09:14

Başkanlık hakkında yüzde 50’lik seçmen kesminin fikri olmadığı için gelişmeleri de izlemediğini anlatan Uslu, “Başkanlık, AK Parti’nin seçim beyannamesine girerse konuyu anlatır ve kazanırlar” dedi. CHP ile Gülen Hareketi yakınlaşmasından ise seçmenin rahatsızlık duyduğunu anlatan Uslu, “İlk işareti Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP’ye oy kaydırıp verdiler. Şimdi ise büyük bir boykot ile en az 3 puan düşürürler.” diye konuştu.

Yaklaşan Haziran genel seçimlerine ilişkin araştırmalar TBMM’deki dağılımın AK Parti, CHP, MHP ve bağımsız olarak girerlerse HDP şeklinde oluşacağını ortaya koyuyor.

Yeni anayasa için şans var

Bu oy dağılımının kemikleşen kitlelerden kaynaklandığını belirten Uslu, Başkanlık sisteminin ise seçim propagandasını etkileyeceğini belirterek, AK Parti tek başına Başkanlık sistemini değiştirecek milletvekili sayısına ulaşamaz tezinin doğru olmadığını söyledi. Bu rakama 2011 Genel Seçimleri ile az daha ulaşıldığını belirten Uslu, şunları söyledi: “2011 seçimlerinde yüzde 50 oy aldı ama 330’u bulamadı.

İki şey gerekli; ya yüzde 50’nin üzerine çıkmalı ya da partilerden birinin oy kaybetmeyi veya baraj altında kalması gerekiyor. Bir partiye anayasayı değiştirecek ya da referanduma götürecek çoğunluğu verip verememek seçmenin bileceği şey. Geçmiş seçimde AK Parti’nin yeni anayasa yapacak çoğunluğa ulaşmasına çok az kalmıştı.

Bazı bölgelerde AK Parti’nin milletvekili sayısını arttırması yeni anayasa ile sonuçlanabilir. Matematiksel olarak AK Parti, Haziran seçiminde yeni anayasayı yapacak milletvekili çıkaramaz görüşleri doğru değil. Birkaç puan oy arttıran AK Parti, yeni anayasa  için gerekli milletvekillerini çıkarabilir.”

CHP’de Gülen rahatsızlığı

CHP seçmeninin Gülen Hareketi ile yakınlaşılmasından rahatsız olduğunu anlatan Uslu, “Bunun işaretini Çatı Aday konusunda da verdiler. CHP’den pek çok oy HDP adayı Selahattin Demirtaş’a gitti. Şimdi Paralel Yapı ile yakınlaşmada CHP seçmeni başka partiye gitmek yerine boykota gidecektir. Bu da CHP’yi sandıkta 3-4 puan düşürür. Sonucu etkiler mi? Milletvekilleri üç aşağı beş yukarı aynı olur. Ama partide başkanlık tartışmalı hale gelir ve bu konu gündemden inmez” dedi.

Seçmenin yarısı başkanlık nedir bilmiyor

Başkanlık sisteminin 13 yıllık iktidarın icraatlarıyla da anlatılacağını ifade eden Uslu, “Eğer AK Parti seçim beyannamesinde başkanlık sistemini anlatacaksa şimdiden tartışmak o konuyu zor hale getirir.  Seçim beyannamesine girerse ve başkanlık iyi anlatılırsa karşılığı olur.

Şimdiki araştırmalara göre en az yüzde 50’lik kesim başkanlık sistemini bilmiyor, bilmediği için de gelişmeleri takip etmiyor. AK Parti’nin seçim sürecinde 13 yıllık iktidarın yaptıklarını anlatması güçlü bir durum olacaktır. Tabii her parti de 2011’de olduğu gibi vaatlerinin başına yeni anayasayı koyacaktır. Diğer partiler ise bu noktada parlamenter sistemi savunacaktır” diye konuştu.

 

STAR

..
 // cemal
chp yıllardır f tipi diye karşı çıktığı cemaatin bunca hukuksuzluğu ortaya çıkmış olmasına rağmen yanında yer aldı. kişinin kendine yaptığını 10 kişi yapamaz. kendileri bilir halk zaten onları sevmiyor bu yaptıklarıyla nefret etti....
10 Şubat 2015 Salı 13:55
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler