YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP: " Suçu kendimizde arayacağız"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, cumuhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili flaş açıklama yaptı. CHP'nin başarısız çıktığı seçimle ilgili Ağbaba, "Suçu kendimizde araycağız" dedi.
CHP: " Suçu kendimizde arayacağız"
11 Ağustos 2014 / 17:51 Güncelleme: 11 Ağustos 2014 / 17:56

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin, "Seçim sonuçlarının, halkın vermiş olduğu kararın başımızın üzerinde yeri olduğunu belirtiyor, hatayı, suçu kendimizde arayacağımızı, eksikleri kendimizde arayacağımızı belirtmek istiyorum" dedi.

Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, eşit koşullarda olmayan, vicdanlara sığmayan bir  cumhurbaşkanı seçim süreci yaşandığını savundu.

AK Parti'nin bu süreçte bütün devlet imkanlarını ve yerel imkanları kullandığını öne süren Ağbaba, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçilememe sebebini sadece seçime katılım oranıyla açıklamayacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Ayrıca, halkın tercihlerini de şikayet etmeyeceğiz. Biz, halkın tercihlerine son derece saygılıyız. Ancak, sonuçta ortaya konan iradenin, çıkan sonucun da halka, insanlara, ezilenlere, yoksullara, üreticilere hayır etmeyeceğinin de bilincindeyiz. Bunun da altını çizmek istiyorum. Yani, Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilmesi ülkedeki gerginliği azaltmayacak, ülkedeki yoksulluğu azaltmayacak, ülkedeki ayrımcılığı azaltmayacak. Maalesef, bunun artacağını görüyoruz. Dünkü balkon konuşması da buna işaret ediyordu. Bu kadar ayrımcı, bu kadar mezhepçi, bu kadar etnik kökeni ayıran bir siyasetçi herhalde Türkiye Cumhuriyeti'ne Recep Tayyip Erdoğan'dan başka gelmemiştir."

"Kazanandan çok kaybeden var"

Bu süreç içerisinde kazanandan çok kaybedenleri söylemek istediğini ifade eden Ağbaba "Herhalde bu seçim sürecinde, anlı şanlı AKP'nin besleyip büyüttüğü, kendilerine zaman zaman AKP'li demeyen anket firmaları sınıfta kalmıştır ve ankette de boğulmuşlardır" dedi.

Anadolu Ajansı'nın seçim sonuçlarını manipüle ettiğini savunan Ağbaba,  "Dün akşam sandıklar açıldıktan yarım saat sonra yüzde 63 olan oylar, akşam yüzde 52 olmuştur, 51 olmuştur. Ama bir başka ajansın söylediği başta neyse sonda aynısı çıkmıştır. Bunun anlamlı olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"Biz burada her şey güllük gülistanlık, her şey yolunda demiyoruz"

Cumhurbaşkanlığı seçiminde çıkan sonuçları kendi içlerinde de değerlendireceklerini kaydeden Ağbaba, "Sonuçları da kendi içimizde değerlendireceğiz. Çarşamba günü MYK toplanacak. Buradaki sonuçları, geçmişteki sonuçlarla karşılaştıracağız. Eksiklerimiz ne, fazlalarımız ne, onu göreceğiz. Yani bundan bir sonuç çıkaracağız. 2015 için bundan önemli bir sonuç çıkaracağız. Yani biz burada her şey güllük gülistanlık, her şey yolunda demiyoruz. Gereken değerlendirmelerinde bulunacağımızı bilmenizi istiyorum" ifadesini kullandı.

"Seçim sonuçlarına saygılı olduğumuzu, seçim sonuçlarının, halkın vermiş olduğu kararın başımızın üzerinde yeri olduğunu belirtiyor, hatayı, suçu kendimizde arayacağımızı, eksikleri kendimizde arayacağımızı belirtmek istiyorum" diyen Ağbaba, bir gazetecinin, sandığa gitmeyen seçmenleri sorması üzerine, şunları kaydetti:

"Tabi, biz baştan beri kampanyayı seçimde insanlarımızı sandık başına çekebilmek adına kurmuştuk ama bunda başarılı olamadığımız ortaya çıkıyor. Bizim maalesef seçmenimizin önemli bir kısmını, ki bu 15 milyonun önemli bir kısmı CHP seçmenine tekabül ediyor, maalesef bunları inandıracak çalışmalar demek ki yapamamışız. Yine eksiği kendimizde buluyoruz. Genel seçimlerde o 15 milyonu sandığa çekebilmek için, o 15 milyonun profiline uygun adayları göstermek lazım. Ona göre politikalar izlemek lazım. CHP'nin daha solda politikalar izlemesi gerektiğini düşünüyorum. CHP'nin önümüzdeki dönemde kendi seçmenini sandığa çekmesinin, hatta diğer partilerden oy almasının yöntemlerinin artık farklı olması gerektiğini düşünüyorum."

 

AA

Eyvah, şimdi artık chp'de fasülyeden sayılmalı
 // Mühr-ü Süleyman
Bugüne kadar suçu hep "bidon kafalı" ve "göbeğini kaşıyan adam"larda arayan chp'yi hiç bir zaman fasülyeden saymamıştım. Ne yalan söyleyeyim, ilk defa "suçu kendilerinde de arayacakları" beyanı beni korkuttu.
Artık chp daha ciddiye alınarak takip edilmeli, "adam olma" belirtilerinin başlamasını kaygıyla karşılıyorum, aman bide "ezik kemal'imi" gn bşk.lıktan falan almasınlar, iş çığırından çıkabilir
kılÇıkdaroğlu gibi muhalefet müdürleri, her iktidarın rüyasıdır...
11 Ağustos 2014 Pazartesi 20:13
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler