YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP Sözcüsü Koç: Akademisyenlerin bildirisinin arkasında değiliz
CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, parti olarak akademisyenlerin bildirisinin arkasında olmadıklarını belirterek, "Herkes düşüncesini teröre davetiye çıkarmadan ifade edebilir" dedi.
CHP Sözcüsü Koç: Akademisyenlerin bildirisinin arkasında değiliz
13 Ocak 2016 / 17:01 Güncelleme: 13 Ocak 2016 / 18:03

CHP, Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Koç, CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nı hafta sonu yapacağını anımsattı. Koç, kurultay hazırlıklarıyla ilgili cuma günü Ankara Spor Salonu'nda tanıtım yapılacağını belirtti.

İstanbul'daki terör saldırısına değinen ve hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Haluk Koç, devletin temel hak ve özgürlükleri ve kamu düzenini sağlama görevleri olduğunu belirtti.  Koç, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın bugün yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

AKADEMİSYENLERİN BİLDİRİSİ

Bazı akademisyenlerin kendi görüşlerini ifade eden bir açıklama yaptıklarını ve sonrasında 'fırtınanın koptuğunu' kaydeden Koç,  "Bildirinin içeriği ayrı. Ben o içerikten bağımsız yapıyorum değerlendirmeyi. Düşünce hürriyeti, ifade hürriyeti demokrasilerde temel alanlardan bir tanesidir. Bu çerçeve içerisinde bakmak lazım. Şiddet önermeyen, terörü teşvik etmeyen düşünceler ifade edilebilir" dedi.

BİLDİRİNİN ARKASINDA DEĞİLİZ

Haluk Koç, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun "Parti olarak bildirinin arkasındayız" şeklinde bir açıklamasının olduğunun hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:

"Parti olarak bu bildirinin arkasında değiliz. Ben partinin sözcüsüyüm. Düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde herkes düşüncesini, ifadesini yapar. Bu hürriyetten yararlanır. Teröre davetiye çıkarmadan, şiddeti teşvik etmeden bu çerçevede düşüncesini ifade eder. Bunu hainlikle itham edenlerin, kendi düşüncesini ortaya koyması lazım. Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifinin bildirisine ilişkin bunu söylüyorum. O bildirinin içeriğinden bağımsız olarak bu değerlendirmeyi yaptığımı üç kere ifade ettim."

TRT'ye de eleştirilerde bulunan Koç, TRT'nin nasıl yayın yapacağına dair kanunu bulunduğunu anımsattı.

Koç, "Oraya arkadaşlarımızın ne için gittiği belli. Türkiye Cumhuriyeti tarihine damga vuran bazı kahramanların nasıl küçültüldüğü, aşağılandığına dönük bir program var. Grup Başkanvekilimiz RTÜK'e de şikayette bulundu" diye konuştu.

kıvırta kıvırta havet
 // süleyman örnekci
ne demek istediklerini kendileri anlıyabildimi acaba desdekliyomeruz Allah'ım sen bilirsin bizi dünyanın en çetin coğrafyasına yerleştirdin haçlı saldırılarını binlerce şehidle göğsümüzde patlattık hiç yüksünmedik bu chp haçlıdanda beter psikolojimiz altüst oldu ...
14 Ocak 2016 Perşembe 06:12
çamır
 // ali
Ee chp yazıklar olsun sen sanıyorsun böyle oy kazanırım erkek ol türkiyeyi kötüleme yazıkk sana...
13 Ocak 2016 20:31
 // isa
Hakikaten bu chp hangi ülkenin muhalefeti çözebilene helal olsun...
13 Ocak 2016 19:05
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler