YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP skandal bildiriye sahip çıktı
Kendilerine “Barış İçin Akademisyenler" adını veren 89 üniversiteden bin 128 akademisyenin imzaladığı skandal bildiriye tepkiler çığ gibi büyürken CHP, hendekçi akademsiyenlere ve imzaladıkları bildiriye sahip çıktı.
CHP skandal bildiriye sahip çıktı
15 Ocak 2016 / 15:58 Güncelleme: 15 Ocak 2016 / 16:05

CHP Parti Meclisi (PM) hafta sonu gerçekleştirilecek 35. Olağan Kurultay öncesi, sunulacak raporları görüşmek üzere toplandı.

Kurultay konuşmasının hazırlığı nedeniyle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılmadığı PM'ye, Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl başkanlık etti.

Bir saat süren PM'de, kurultaya sunulacak mali ve faaliyet raporları onaylandı. PM, ayrıca bazı akademisyenlere yönelik gözaltı kararlarına ilişkin de bir bildiri yayımladı.

k1-010.jpg

Akademisyenlere karşı yürütülen yargısal sürecin eleştirildiği bildiride "CHP Parti Meclisi olarak, ancak demokrasi dışı rejimlerde rastlanan, düşünceyi açıklama özgürlüğü ve bağımsız yargıyı hedef alan bu operasyonları hukuksuz, kabul edilemez ve son derece tehlikeli buluyoruz" ifadesi kullanıldı. PM adına bildiriyi okuyan Genel Sekreter Gürsel Tekin şöyle konuştu:

CHP olarak düşünce açıklama özgürlüğünü demokrasinin vazgeçilmez temel ilkelerinden biri olarak kabul ettiklerini ve kararlılıkla savunduklarını aktaran Tekin, "Bu anlayışla, şiddet çağrısı içermedikçe ifade özgürlüğünü kullanan tüm yurttaşların yanındayız ve onlara destek olmaya devam edeceğiz. Söz konusu akademisyenler bildirgesi ekseninde devam eden hukuksuz soruşturma, gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmaların derhal son bulmasını talep ediyoruz.

Hedef devlet

1128 akademisyenin ancak Kandil'de kaleme alınabilecek, "terör yandaşı" bir bildiriye imza atmasının ardından sözde yazarlarda aynı kervana katılmıştı. "Şehir savaşı" adı altında bir çok ilçeyi harabeye çeviren PKK'nın adının dahi geçmediği bildiriye imza atan akedemnisyenlere destek veren sözde yazarlar "Direnenlerin yanında olmak bir zorunluluktur" ifadeleri ile terör örgütüne destek vermişti. Aralarında Serra Yılmaz'ın da bulunduğu 400 sinemacı da bildiri yayınlayarak inadına hendek inadına terör diyen akademisyenlere destek vermişti.

Bildirilerde en dikkat çeken kısım devleti suçlamaları. Her fırsatta devlete saldırmayı özgürlük ve demokrasi savunusu olarak gören gürüh nedense ABD ve AB gibi ileri demokrasilerin terör örgütü olarak gördüğü PKK'nın terör eylemlerini görmezden geliyor.

rs-125.jpg

 // Ömer
kim bu "ferman padişahtandır” deyip herkese lanet okuyan ama müslüman Filistin halkını her gün katleden ısraile lanet okuyamayan kayıtsız şartsız biatçı sözde müslüman geçinen müsvete? işte bundandır size güvenmiyoruz Ali nur Kutlu......
15 Ocak 2016 18:09
 // Rasim DUMAN
Gursel TEKİN daha secimlerden once, kendilerini tenkid eden gazeteler hakkinda, "iktidara gelirsek bu gazeteleri kapatacagiz" diye esip gurlemisti ! O gazeteler devleti degil, CHP'yi elestiriyordu. Bu 1128 akademisyen ise, bizatihi devletimizi, tenkidin cok otesinde, tahkir ve tezyif ediyorlar. İrtikap ettikleri sey, bir "curum"dur ve ekbette ki bunun bir cezai mueyyidesi vardir. Devletimizi tahkir ve tehdit kimsenin hakki da, haddi de olamaz!...
15 Ocak 2016 16:36
sinsiliklerinizden vazgeçin...!!!
 // Muhafız
Düşünceyi açıklama özgürlüğü adı altında hiç kimse TC DEVLETİ sınırları içerisinde beşikteki bebekleri, Çocukları hunharca katleden, camileri yakıp yıkan pkk terör örgütüne manevi destek sağlamaya çalışamaz,artık bu yaptığınız sinsiliklerden vazgeçin.Ey CHP bunlara destek verdiğiniz kadar babasının yanında 3 yaşında ŞEHİT olan MEVLÜDE'NİN ailesine de ,yada eşinin yanında ŞEHİT olan Arslan Bnb. 'nın ailesinede,yada Diyarbakır'da ŞEHİT edilen Necdet Astsubay ' ın ailesinede destek olacakmısı...
15 Ocak 2016 Cuma 16:34
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler