YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP sıfırı tüketti, maaşlara göz dikti
CHP sıfırı tüketti, maaşlara göz dikti
20 Ekim 2015 10:44
7 Haziran'da 'Milletçe alkışlıyoruz' deyip 15 milyon dolara Ali Taran ile anlaşan CHP kasayı boşalttı. 1 Kasım için beş kuruşsuz kalan parti, gözü vekillerinin 3 aylık maaşlarına dikti.

CHP'nin 1 Kasım tarihinde yapılacak olan genel seçimleri için reklamcı Ali Taran ile anlaşamamasının nedenleri ortaya çıktı. 7 Haziran seçimleri için Taran'a 15 milyon dolar gibi bir bütçe veren CHP, kasasında para kalmayınca adeta 'kemer sıkma' politikası uygulamasına gidiyor. 1 Kasım seçim çalışmaları için Taran'a teklif dahi götürmeyen CHP, kısıtlı bütçeyle tanıtım yapacak.

CHP, 7 Haziran seçimleri için ayırdığı bütçenin tamamını tüketti. Erken seçim kararıyla birlikte nakit sıkıntısına giren partinin imdadına milletvekilleri yetişti. CHP'li milletvekilleri, 3 aylık maaşlarını reklam ve tanıtım için partiye bağışladı. CHP'nin kısıtlı bütçeyle çok az reklam filmi çekeceği öğrenilirken, bu filmlerin sadece partiye yakın televizyon kanallarında döndürüleceği konuşuluyor.

BELEDİYEDEN DE DESTEK

Nakit sıkıntısı çeken CHP'de belediyelerden de destek çıkılacak. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki belediyeler, CHP'nin seçim tanıtımlarında aktif roller üstlenecek. Her belediyenin seçim tanıtımı için partiye bütçe ayırdığı öğrenildi.

Özellikle Sarıyer, Ataşehir, Kartal, Beşiktaş gibi belediyelerin seçimlere katkı için partiye büyük para aktardıkları öğrenildi. Bu illerin dışında CHP'nin milletvekili çıkaramadığı illerde de adaylar kampanyalarını yürütecek. Kılıçdaroğlu'nun 7 Haziran seçimlerinin aksine 1 Kasım'da bütün illeri dolaşmayacağı öğrenildi. Daha çok büyük illere ağırlık verilecek.

TOPRAK'A TEPKİ BÜYÜK

Reklamcı Ali Taran'ın büyük paralar alarak tanıtım yapması CHP'yi karıştırmış durumda. Diğer seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de tanıtım işini Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak tarafından ihale edildi.

Her seçim olduğu gibi bu seçimde de bütün paranın son kuruşuna kadar harcanması tepkileri arttırdı. Bir partilinin 'CHP'nin Ankara'daki binası 12 milyon dolara mal edildi. Yani parti binası parasını reklam için harcanıyor. Yazık, günahtır. Bu parayı son kuruşuna kadar harcatanlar hesap vermelidir" dediği öğrenildi. 

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler