YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP samimi ise teklif yapsın"
"CHP samimi ise teklif yapsın"
31 Ağustos 2010 08:59
Miting meydanlarında başörtüsü sorununu çözeceğini vaat eden CHP lideri Kılıçdaroğlu'na siyasilerden çağrı geldi: CHP samimi ise hemen teklif yapsın

Miting meydanlarda başörtüsü sorununu çözme vaadinde bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na siyasetçilerden 'somut adım at' çağrısı geldi. SHP 1990'da CHP ise 2008'de başörtüsü sorununu çözmek için yapılan yasal düzenlemeleri Anayasa Mahkemesi'ne "başörtüsü laikliğe aykırı" gerekçesiyle taşımış ve mahkeme iptal etmişti. Kılıçdaroğlu'nun şimdi başörtüsü sorununu CHP'nin çözeceğini öne sürerek halk oylamasında oy istemesini siyasetçiler ihtiyatlı yaklaşmakla birlikte olumlu buluyorlar.

TÜRKİYE'NİN ÖNÜ AÇILSIN

Başörtüsü yasağının kalkması için ilk yasal adımın atıldığı 1989-1990 yıllarında Devlet Bakanı olan Mehmet Keçeciler, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını olumlu bulduğunu belirterek şunları söyledi:

"Demokrasinin gücü CHP'yi de başörtüsü sorununa sahip hale getirdi. Keşke kararlarında samimi olsalar. Ben AK Parti'nin yerinde olsam, 'teklifini getir 336 milletvekili ile desteklemeye hazırım' derdim. Halk oylamasında muhafazakar kesimlerin oylarını almaya yönelik açıklamalardır bunlar. Samimi olsalar önemli bir demokrasi gelişmesi olur ve sorun çözülürdü. Başörtüsü sorununun çözümü ile ilgili tüm yasal düzenlemeleri mahkemeye götüren CHP'dir. CHP samimi ise iktidara gelmeyi beklemesine gerek yok. Teklifini yapsın, Türkiye'nin önü açılsın" dedi.

HEP ENGEL OLDULAR

CHP geleneğinde daima dayatma olduğunu dile getiren eski Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler de Kılıçdaroğlu'nun sözlerini çok samimi bulmadığını söyledi. Dinçerler'in yorumu şu şekilde: "Netice itibarıyla geçmişe baktığımız zaman görüyoruz ki, bu sorunun çözümüne yardım dahi etmedi. CHP, kendi geliştirdiği dayatmanın dışına çıkarılmasına razı olmuyor. Başörtüsü yasağını laiklik anlayışına bağlıyorlar. Laikliğin tarifi yok. Tarifi olmayan bir laikliğe bağlayarak, her dönemde engel oluyorlar."

BAŞBAKAN'IN ÇAĞRISI

Başbakan'ın önceki gün söylediği "CHP samimiyse 13 Eylül'de çözelim" sözlerini hatırlatan Dinçerler, "Kılıçdaroğlu bu işi çözmeye niyetli ise, Sayın Başbakan'ın davetine icabet etmeleri lazım" dedi.

DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

Eski YÖK Başkanı ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam, CHP'nin başörtüsü yasağı konusunda daha önce yaptıklarına bakıldığında Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının halkoyunu etkilemeye yönelik sözler olduğunu kaydetti. Sağlam, "Şimdiye kadar tutumları bilinmiyormuş gibi 'Biz çözeriz' demeleri anlaşılır gibi değil. CHP azıcık olumlu yaklaşım gösterseydi bu sorun çoktan çözülürdü. Çözüm için yapılan yasal düzenlemeleri Anayasa Mahkemesi'ne götürmezlerdi. Pişmiş aşa su katmazlardı. Samimiyetsizlik var. CHP samimi ise teklifini getirsin destek vermeye hazırız" diye konuştu.
HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

bi halt olmaz
 // daral
ben size deyim bundan bi halt olmaz. partinin içindeki yobazları elemedikçe başarıya ulaşamaz. partideki yobaz kafalı serter ve arat olduğu müddetçe bi halt olmaz onlardan. kukla gibi garibim bir o yana bir bu yana salınır durur....
31 Ağustos 2010 09:28
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler