YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, Şaban Dişli ve Deniz Feneri davasının ardında
CHP, Şaban Dişli ve Deniz Feneri davasının ardında
CHP, Şaban Dişli ve Deniz Feneri davasının ardında
22 Eylül 2008 / 20:04 Güncelleme: 22 Eylül 2008 / 00:00

CHP şimdi de, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat ile ilgili bir eroin kaçakçılığı iddiasını gündeme getiriyor. CHP Grup Başkanveklili Kemal Kılıçdaroğlu, ‘’'Dengir Fırat'ın en büyük ortağı olduğu MENAS'ın ürünlerini yurt dışına götüren TIR'da 89 kilo eroin yakalandı mı, yakalanmadı mı? ‘’ diye sordu.


CHP, Şaban Dişli ve Deniz Feneri davasının ardından şimdi de, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat ile ilgili bir eroin kaçakçılığı iddiasını gündeme getiriyor.  CHP Grup Başkanveklili Kemal Kılıçdaroğlu, ‘’Uyuşturucu konusunu Dengir Fırat’a özel olarak sorabilirsiniz’’ açıklamasının ardından bu kez de ''Dengir Fırat'ın en büyük ortağı olduğu MENAS'ın ürünlerini yurt dışına götüren TIR'da 89 kilo eroin yakalandı mı, yakalanmadı mı? Fırat'ın en büyük ortağı olduğu MENAS şirketi hayali ihracat yaptı mı, yapmadı mı? Sayın Başbakanın imzasıyla Dengir Fırat'ın iftira attığını kanıtlarsam, Mehmet Mir Dengir Fırat'ı partideki görevinden alacak mısınız?  Fırat'ın ve şirketinin gerçek yüzünü belgelerle göstereceğim. Öyle kafadan atmak, hakaret yok, kızmak da yok. Ben belgelerini göstereceğim, sayın Fırat da konuşacak'' dedi.


Geçtiğimiz Şubat ayında Kapıkule sınır kapısında Hollanda’ya narenciye taşıyan bir TIR’da arama yapan Kaçakçılık-İstihbarat ve Narkotik ekipleri TIR’ın soğutucu fan bölmesinde 89 kilogram eroin ele geçirdi. TIR’daki narenciyenin Mersin’den yüklendiği ve MENAS adlı şirkete ait olduğu belirlendi.. MENAS şirketinin ortakları arasında ise AKP’li Mir Dengir Mehmet Fırat’ın olduğu, ancak hisselerini bir süre önce sattığı belirlendi.


'HİSSELERİMİ SATTIM'
Fırat’ın MENAS A.Ş’de kendisine ve ailesine ait toplam yüzde 40 hissesi olduğu ve bu hisseleri Abdülkadir Gürüz’e sattığını belirlendi. Fırat’ın, MENAS paketleme ve yıkama tesislerini işleten şirketteki ortaklığı ise 2007’ye kadar devam etti. Dengir Mir Mehmet Fırat ‘’Milletvekili seçildikten sonra şirketin paketleme ve yıkama tesisindeki ortaklığım devam etti.. Benim yüzde 30, yüzde 5’er de iki kızımın olmak üzere ailemizin toplam yüzde 40 hissesi vardı. O hisseleri de 2007 yılında sattım ve bunun bedeli olan 400 bin dolar, İş Bankası TBMM şubesindeki hesabıma yattı. 2007’den beri bu şirketle hiçbir ilişkim, hukuki ve ticari bağım yoktur.” demişti.


Fırat’ın hisselerini sattığı şirket ortağı Abdülkadir Gürüz ise  kendi firmalarına ait portakal ve greyfurt taşıyan TIR’da eroin bulunması konusunda “ Avrupa’ya ihracatta 20 değişik lojistik firması ile çalışıyoruz. Bu olayla bizim ilgimiz yok’’ demişti. 89 kilo eroin olayı ile ilgili TIR şoförü tutuklanmış, TIR’ın sahipleri hakkında da soruşturma açılmıştı.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler