YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP referenduma karşı
CHP referenduma karşı
23 Haziran 2016 16:09
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği sürecine devam edip etmeme konusunu referanduma götürebilecekleri açıklamasına tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, TBMM’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kapalı grup toplantısında Danıştay Kanunu’nu görüştüklerini söyledi. 

Toplantıda 15 milletvekilinin söz aldığını belirten Özel, “Cumhuriyet Halk Partisi kişilerle değil, bir takım gruplarla, cemaatlerle, inanç gruplarıyla, siyasi düşüncelerine göre öbekleşmiş gruplarla ilgili değil, sistemle, hukukun üstünlüğü ile ilgili. 

Yapılan çalışma; bunun önü açılırsa bundan sonra her seçimi kazanan, 276 milletvekilini cebine koyanın diğer cebinde yeni bir HSYK, Yargıtay listesi çıkartacağı açıktır. 

Türkiye’ye bunun yapmaya kimsenin hakkı yok. Cumhuriyet Halk Partisi eğer Yargıtay’da ve Danıştay’da bir takım yapılanma içinde olmuş, geçmişteki davalarda haksızlıklar, hukuksuzluklar yapmış, delillerin sahteliğini incelememiş bir takım kişiler varsa bunlarla ilgili bunlardan kurtulma yolunun bu tip Meclis’te sayılarla oynama, yeniden atama yapmak gibi işler yapmak yerine etkin bir disiplin süreci başlatılması ve onun ardından dünya, siyasi görüşüyle vicdan terazisinin ayarını kaçırmış olanlardan kurtulunması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TSK Personel Yasası’na ilişkin bir soru üzerine Özel, kanun tasarısını grup olarak desteklediklerini belirterek, “Ordu darbe yapmasın diye kaldırdığı Emasya Protokolü’nü şimdi orduya ihtiyaç duyduğu yerlerde kullanabilmek adına Başbakanlık kararnamesi, yönetmelik düzeyinde olan protokolü, kanun içinde derç ettiğini çizmek gerekiyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi bu kanun metnindeki maddelerin her birisine önerge veriyor, madde üzerindeki görüşlerini ifade ediyor” dedi.

Kanundaki bazı maddelerin CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürülüp götürülmeyeceği sorusu üzerine Özel, “Kanunun çıkan son halini hukukun üstünlüğü ve hukuka uygunluk çerçevesinde Cumhuriyet Halk Partisi inceler. 

Eğer Anayasa’ya aykırılık, Anayasa Mahkemesi’ne başvuru ihtiyacı olursa partimizin yetkili kurullarının vereceği karar doğrultusunda grup danışmanlarımızla o çalışmayı yapar, gereğini yaparız” karşılığını verdi.

REFERANDUM TEKLİFİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Birliği ile ilgili referandum söylemine ilişkin olarak ise Özel şunları dedi:

“Bir devlet politikası olarak sürdürdüğü Avrupa Birliği üyelik hedefi vardır. 

Ayrıca referandumu söyleyen Cumhurbaşkanı’na şunu söylemek lazım; iktidarınızın ilk yıllarında Avrupa Birliği’ne girdik diye vatandaşa algı yerleştirip, Kızılay’da devletin parasıyla gündüz gözü havai fişekler atarken vatandaşa mı sordunuz? Şimdi Avrupa Birliği’nden çıkalım mı diye vatandaşa soruyorsunuz.

Cumhurbaşkanı’na da, Başbakan’a da Türkiye’nin geleneksel dış politikasını ve Avrupa Birliği hedefini terk etmenin gündelik siyasete alet edilebilecek, oturup vatandaşının gözünün içine baka baka dün ak dediğine bugün kara demenin yanlış bir yaklaşım olduğunu ifade ediyoruz.”


İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler