YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP randevuyu verdi
CHP randevuyu verdi
19 Mart 2010 21:52
CHP, AK Parti'ye pazartesi günü için randevu verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, kendilerinden Anayasa değişikliğini görüşmek için randevu isteyen AK Parti'ye Pazartesi saat 10.00'a randevu verdiklerini belirterek, Anayasa değişikliğine destek vermeyeceklerini söyledi.  
 

CHP Konya İl teşkilatı'nda Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Hakkı Süha Okay, Anayasa değişikliği için CHP'den randevu isteyen AK Parti'ye parti olarak randevu verdiklerini ifade ederek, "Biz Ankara'dan yola çıkarken AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek bize gelerek randevu istediler. Bizde bu taleplerine olumlu yanıt verdik. Sayın Bozdağ, Sayın Ergin ve Sayın Çiçek'le pazartesi günü saat 10.00'da bir araya geleceğiz. Ancak Anayasa değişikliği için bu siyasi iktidarla el ele vermemiz söz konusu değildir. Çünkü AK Parti Anayasa değişikliğini bir iç işi gibi gösteriyor. Anayasa değişikliği top yekun birlikteliği gerektiren bir durumdur. Bir Başbakan'ın Anayasa değişikliği için parti kurmaylarıyla bir araya gelerek Anayasa Taslağı üzerinde çalışması bir ilktir. Anayasa değişikliği kararını partiler değil milletvekilleri verir. Ancak AK Parti milletvekillerinin hiç birinin Anayasa Taslağı hakkında en ufak bir bilgisi yok. Öğrendiğimize göre, bütün milletvekillerinden imza alınmış durumda ancak neye imza attıklarını hakkında bilgileri yok. AK Parti, parti tüzüğü değiştirir gibi Anayasa değiştirmeye kalkıyor" dedi. 
   
  SOKAKTAKİ VATANDAŞI TEHDİT UNSURU OLARAK KULLANAMAZSINIZ 

Kemal Kılıçdaroğlu ise bir gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın kaçak Ermeni vatandaşlarını sınır dışı etme yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, "Türkiye'de 100 bin kaçak Ermeni var, bunların gönderilmesi lazım şeklindeki bir açıklama bir Başbakan'a hiç yakışmıyor. Kaçak işçiye göz yumulması zaten bir suç. Ancak bu insanları bir tehdit unsuru olarak kullanmak ayrı bir suç. İki ülke arasındaki sorunları ve çatışmaları sokaktaki vatandaşa yansıtmak doğru değildir. Kişiler gelir çalışır. Eğer çalışmaları yasa dışıysa gereği yapılır. Ancak bunlar bir tehdit unsuru olarak kullanılmamalıdır" şeklinde konuştu. İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler