YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP PM üyesine 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten hapis cezası
CHP PM üyesine 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten hapis cezası
16 Şubat 2016 18:21
CHP Parti Meclisi Üyesi avukat Kadıgil, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada, 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

CHP Parti Meclisi Üyesi avukat Saliha Sera Kadıgil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada, 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 44. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Kadıgil ile İstanbul Barosu avukatlarından Efkan Bolaç, Gülsüm Öner Yetkin, Ali Dalgın, Mustafa Karakaş hazır bulundu. Müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ise duruşmaya katılmadı. 

"Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından açılan davaların çoğunun beraatle sonuçlandığını iddia eden Kadıgil, şunları söyledi:

“İddianamede ’50 bin lira komik bir tutar görünse de’ sözüm müşteki tarafından hakaret olarak kabul edilmiş. Bu sözün iddianamede hakaret içerikli olarak değerlendirilmesini anlayamadım. Sözlerimde kesinlikle hakaret kastı yoktur. Bu hususun mahkemenizce göz önüne alınmasını talep ediyorum.”

Duruşmada söz alan sanık avukatları ise ayrı ayrı yaptıkları savunmalarda, Kadıgil hakkında beraat talebinde bulundu.

Sanığın eyleminin sabit olduğunu belirten hakim, suçun işleniş şekli ve özelliklerini dikkate alarak Kadıgil'in "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazınlanan iddianamede, sanık Saliha Sera Kadıgil’in, İstanbul 3. Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesine verdiği dava dilekçesinde kullandığı ifadelerle “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği belirtilerek, sanık hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler