YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP öncelikli olarak bu Bakanlığı isteyecek
CHP öncelikli olarak bu Bakanlığı isteyecek
13 Temmuz 2015 11:25
Başbakan Davutoğlu’nun koalisyon görüşmeleri için bugün ziyaret edeceği CHP’de öncelikler de netleşiyor. CHP'nin öncelikleri ' dönüşümlü Başbakanlık' ve Dışişleri Bakanlığı olacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün saat 14.00’te CHP Genel Merkezi’ne gelerek, koalisyon görüşmeleri için ilk teması gerçekleştirecek. Görüşme, Davutoğlu’nun 13 aylık bir aradan sonra yeniden CHP Genel Merkezi’ne gitmesi anlamına geliyor. Davutoğlu, Dışişleri Bakanı sıfatıyla Haziran 2014’te kaçırılan Musul Başkonsolosluğu personeline ilişkin bilgi vermek üzere Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etmişti.

CHP kurmayları; Davutoğlu’nun 7 Haziran sonrası tabloyu nasıl okuduğunu, Ak Parti’nin ilk defa bir çoğunluk hükümeti kuramamasına ilişkin özeleştiri yapıp yapmadığını ve Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan 14 ilkeyi nasıl değerlendirdiğini görmek istiyor.

İki parti arasında bir koalisyon kurulması olasılığını düşük olarak değerlendiren CHP yönetimi, görüşmelerde “iyi niyetli” tutumunu sürdürecek ve “masadan kalkan taraf olmamaya” özen gösterecek. Kulislerde, heyetler arası görüşmelere geçilmesi durumunda, hükümet protokolünün yazımı, bakanlıkların paylaşımı gibi teknik konularda daha sert müzakereler yürütüleceği konuşuluyor.

Alınan bilgilere göre CHP yönetiminin olası bir koalisyonda vazgeçmeyeceği iki öncelik bulunuyor. Bu öncelikler, “dönüşümlü başbakanlık” ve “dışişleri bakanlığı”nın CHP’li biri tarafından yönetilmesi olarak sıralanıyor. CHP’nin dönüşümlü başbakanlık modelinde 63. Hükümetin Kılıçdaroğlu başkanlığında kurulmasının önem arz ettiği vurgulanıyor. Bu durumda hazırlanacak hükümet protokolü çerçevesinde istifa edecek Kılıçdaroğlu’nun ardından 64. Hükümet’in Davutoğlu başkanlığında oluşturulabileceği değerlendiriliyor.

MHP beklemede

Salı günü Davutoğlu’nu ağırlamaya hazırlanan MHP de dikkatini bugün yapılacak Ak Parti-CHP görüşmesine odakladı. Bu görüşmenin ardından yapılacak açıklamalar MHP’de dikkatle izlenecek ve iki partinin anlaşmaya yakın olup olmadığı değerlendirilecek. Kırmızı çizgilerini ilk günden bu yana açıklayan MHP’de, Davutoğlu’na bu görüşlerin aktarılması konusunda da netlik hakim.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler