YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP neden bu kadar bekledi?
CHP neden bu kadar bekledi?
20 Mart 2014 13:26
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 'Biz fezlekelerin TBMM’ye intikal etmesini bekledik' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Biz fezlekelerin TBMM’ye intikal etmesini bekledik. Meclis soruşturması gibi ciddi bir müesseseyi, sadece gazete haberlerinden hareket ederek uygulamaya koymak doğru değildir. Doğru olan Cumhuriyet Savcısının düzenleyeceği bir fezleke varsa, doğru olan onu beklemektir” dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yaptığı açıklamaları eleştiren Akif Hamzaçebi, Cemil Çiçek’in hukuka aykırı, kendi içinde çelişen açıklamalar yaptığını söyledi. “Suçluları koruma gayretinin Sayın Cemil Çiçek tarafından da paylaşılmış olmasını, hükümetin, Başbakanın bu yöndeki isteğine Meclis Başkanı tarafından da destek verilmiş olmasını demokrasimiz adına, parlamentomuz adına büyük bir üzüntüyle karşılıyorum” diyen Hamzaçebi, böylesi bir olayın ilk defa Meclis’e gelmediğini, Cemil Çiçek’in bu konuda doğruyu söylemediğini savundu.

Hamzaçebi, “1980’li yıllarda doğrudan Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan, Adalet Bakanlığı ve Başbakanlık yolunu takip ederek Meclis’e ulaşan fezlekeler var. Eğer şimdi Adalet Bakanlığı iade etmeseydi, Adalet Bakanlığı ve Başbakanlık üzerinden bu fezlekeler gelecekti” diye konuştu.

Soruşturma komisyonu kurulması önergesini neden daha önce vermedikleri sorusu üzerine Hamzaçebi, “Elbette soruşturma önergesini her zaman vermek mümkündür. 17 Aralık soruşturmasıyla birlikte birbirinin peşi sıra kamuoyuna o kadar çok bilgi intikal etmeye başladı ki, biz fezlekelerin TBMM’ye intikal etmesini bekledik. Meclis soruşturması gibi ciddi bir müesseseyi, sadece gazete haberlerinden hareket ederek uygulamaya koymak doğru değildir. Doğru olan Cumhuriyet Savcısının düzenleyeceği bir fezleke varsa, doğru olan onu beklemektir. Yani bundan ne gibi bir çıkarsamada bulunuyorlar anlamadım.

‘Niye o zaman vermediler, şimdi veriyorlar’ diyorlar. O zaman ben soruyorum. 28 Şubat 2014 tarihinde fezlekeler Meclis’e geldiği halde neden alelacele Meclis’i 1 Mart’ta kapattılar. Görüşülecek tasarılar vardı. Bunu örtbas etmek için Meclis’i tatile soktular. Kendisine güvenen insanlar dosyaları saklamazlar. Kendilerine güvenemiyorlar. Daha başlangıçta hareket ederken Meclis soruşturma önergesinden rüşveti, sahte belgeyi düzenlemeyi çıkartıyorsanız kendinize güvenemiyorsunuzdur. Fezlekeler dün Meclis’te okunmadı. Okunmayacağı otaya çıkınca biz hazırlamış olduğumuz Meclis soruşturma önergelerini TBMM Başkanlığı’na verdik. Öyle tek bir suç değil. Savcı ne demişse hepsini yazdık. Her bakan için de ayrı ayrı verdik” dedi

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler