YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP Merkez Türkiye projesini açıkladı!
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "yüzyılın projesi" diye nitelediği Merkez Türkiye Projesi'ni açıkladı. Anadolu'da kurulacak yeni mega kentin özel bir yasayla kurulacağını açıkladı.
CHP Merkez Türkiye projesini açıkladı!
21 Mayıs 2015 / 11:15 Güncelleme: 21 Mayıs 2015 / 11:35

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da partisinin yeni vizyon projesinin sunumunu yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından önce 6 dakikalık bir tanıtım videosu gösterildi.

Yeni Vizyon Projesi'nin anlatıldığı konsepti Merkez Türkiye olan videoda CHP'nin hedefleri tanıtıldı. Türkiye'yi global ticaretin lojistik merkezi yapma hedefi anlatıldı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''Eğer biz gücümüzü kullanırsak coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi haline gelecektir. Bu proje sadece ekonomil değil, barışın da projesi olacak. Sadece proje bizim öngördüğümüz bir proje değil. 3 dev proje zaten dünyada hayata geçmek üzere.

Latin Amerika'da Güney Amerika bölgesel alt yapıları birleştirme projesi. Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz mükemmel alt yapısıyla Anadolu'da bir mega kent oluşturuyoruz.

Ürünler Kafkasya'ya Ortadoğu'ya, Avrupa'ya Karadeniz'e ulaşacak. Bu proje bölgemize barışı getirecek zenginleşmeyi getirecek yoksulluğu bitirecek. Şangay'dan yüklenen bir mal Bakü'ye gidecekse 50-55 günde değil 15 saatlik bir süre içerisinde Bakü'de olacak. Maliyetlerde en az yüzde 15-20'lik avantaj sağlanacak. Projeyi, kamu özel işbirliği ile gerçekleştireceğiz.

 

2015'te olgunlaşak 2035'ten sonra kendi büyümesini sağlayacaktır. Mega kent özel bir yasayla kurulacak. Valisi olacak ama yönetimi büyük ölçüde sivil toplum kuruluşlarında olacak. Projenin maliyeti 200 milyar dolar. Proje ekonomiye 147 milyar dolarlık katme değer sağlayacak. 2 milyon 200 bin vatandaşa iş imkanı sağlanacak.

Mega kent aynı zamanda güneş enerjisini kullanacak. Akıllı bir kent yapacağız. Bütün dünyanın imrendiği bir kent yapacağız. 2035'in Türkiye için önemli anlamı var. Yaşlı nüfus az genç nüfusumuz fazla. Önümüzde 20 yıllık bir zaman dilimi var.''

Projenin "Türkiye ekonomisine ivme kazandıracağı, iş dünyasına vizyon katacağı, Türkiye'yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtararak, halkın hak ettiği refah seviyesine ulaşmasında önemli rol oynayacağı" ifade edildi.

Özellikle organize sanayi bölgelerine yönelik açılımların yer alacağı belirtilen projede, bölgesel yerine, sektörel teşvikin ön plana çıkarılacağı öğrenildi.

İşte o projenin tanıtım videosu,

 

 // Rasim DUMAN
Umum mudurun cehaletiyle kimse boy olcusemez. Pekin-Baku arasi 50-55 gun diyor. Birileri ona, "deve kervani" devrinin bittigini haber vermeli. Cakma Gandi mudurcugum, madem boyle "mega" bir Lojistik ussu kuracaksin, o lojistik ussun olmazsa olmazlarindan havalimanlarina, Bogaz koprulerine,hizli trenlere ve hatta Kanalİstanbul'a nicin karsi cikiyorsun? Aslinda soyle sormaliydim : Sen ne is yaparsi? Turkiye'de olup bitenlerden senin haberin var mi? Bu secimlerde nerede oy...
21 Mayıs 2015 21:34
salla..
 // ahmed said
200 metre desteksiz..atış serbest.....
21 Mayıs 2015 Perşembe 16:33
hayal ürünü
 // erdoğan
Rahmetli ecevitte 1970 yıllarda köykent diye diye 2000 yıllara geldi sonuç mesudiyede sadece fotoğraf çekmek için bir yer çıktı ortaya sonuç fiyasko
bu işler atıp tutmakla olmuyor be kemalim kılıçdaroğlum...
21 Mayıs 2015 Perşembe 16:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler