YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP Meclis Araştırması istedi
CHP Meclis Araştırması istedi
31 Aralık 2012 10:55
CHP, hukuksuz dinlemelerin ne amaçla yapıldığının tespit edilmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, telefon dinlemeleri yoluyla ''ülkede adeta bir korku imparatorluğu yaratılmakta'' olduğu iddia edildi.

Önergede, ''Vatandaşlarımızın haberleşme özgürlüğü bir anlamda kısıtlanmaktadır. Kısıtlanan özgürlük ülkemizde öyle bir hal almış durumdadır ki yargının üst makamlarında görev alan kişiler dahi dinlenildiklerini ve takip edildiklerini sıradan bir olay gibi yansıtmaktadır'' denildi.

Telefon dinlemeleri ve takip vakalarının sadece seçim meydanları ile sınırlı kalmadığı öne sürülerek, şu ifadelere yer verildi:

''Başbakan tarafından ana muhalefet partisi liderine karşı da bir tehdit olarak kullanılmak istenmiştir. Başbakan partisinin bir grup toplantısında, önlenemediği için utanılması gereken bu hukuksuzluğa rağmen övünerek, ana muhalefet liderinin her adımının izlendiği ve takip edildiğini büyük bir heyecan ve gaflet içerisinde kamuoyuna açıklamıştır.

İktidarın varlığını sürdürmek amacıyla yarattığı bu korku ve zorba uygulamalar yaklaşan yerel seçim sürecinde ise muhalefet partilerinin yerel yönetim yöneticilerine karşı bir silah olarak kullanılmak istenmektedir.''

Dinlemelerin, siyasilere karşı şantaj aracı olarak kullanılmasının ne tür ihmaller sonucu yaygınlaştığının tespit edilmesi ve sorumlular hakkında yasal sürecin başlatılması, yargı kararı olmaksızın dinlemelerle menfaat elde etmek isteyen sorumluların tespit edilmesi ve haklarında yasal sürecin başlatılması ve toplum nezdinde oluşan kaygıları ortadan kaldırmak için gerekli önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler