YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP liderinden şok IŞİD iddiası!
CHP liderinden şok IŞİD iddiası!
27 Haziran 2014 11:20
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Irak’ta selefi terör örgütü IŞİD militanlarının büyük oranda Türkiye’nin bölgeye gönderdiği silahları kullandığını öne sürdü.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Köln’e geldi. CHP liderine; Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Genel Başkan Başdanışmanı İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Ankara Milletvekili Levent Gök, Hatay Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu eşlik etti.

Almanya’daki temaslarına Köln’den başlayan Kılıçdaroğlu, Köln Radyosu Funkhaus Europa’nın programa katıldıktan sonra gazetecilerin gündemle ilgili sorularını cevaplandırdı.

 IŞİD’in kullandığı silahların çoğu Türkiye'den giden silahlar!

Gazetecilerin “Türkiye’nin Kuzey Irak’a önemli oranda silah gönderdiğini açıklamıştınız. IŞİD böyle mi oluştu?” sorusunu Kılıçdaroğlu, "IŞİD’in kullandığı silahların büyük bir kısmı Türkiye’den giden silahlar maalesef. Üzülerek söylüyorum ama böyle. Siz saygın bir ülke olarak, TIR'larla siz nasıl Suriye’de terör örgütlerinin eline silah verirsiniz?

Komşuda yangın var, yangını söndüreceğiniz yerde benzin bidonlarıyla oraya gidiyorsunuz ve o size sıçrıyor. Bakın Cilvegözü’ndeki patlama, Reyhanlı’daki patlama... Sonunda bizim insanlarımız hayatlarını kaybettiler ve faturayı biz ödedik. Bugün Batı’da olayları yakından izleyen bir çok çevre de Türkiye’nin izlediği politikanın, Türkiye’nin, Ortadoğu politikasını iflasa sürüklediğini sürüklediğini gösteriyor ve bunu söylüyorlar.” şeklinde cevapladı.
 
Ortadoğu'daki üç büyük başkentte Tükiye'nin büyükelçisi yok 
 
“Dışişleri Bakanı’nın zaten itibarı kalmadı bölgede” diyen CHP lideri, “Bakın Ortadoğu'nun üç büyük başkentinde büyükelçimiz yok; Mısır’da yok, İsrail’de yok, Suriye’de yok. Siz, Ortadoğu’da nasıl ciddi bir devlet olarak ortaya çıkacaksınız ve sizin sözünüz nasıl dinlenecek?

Ortadoğu’da, Türkiye güç kaybetti, başka bir ülke Ortadoğu’da öne çıkmaya başladı; İran. Türkiye’nin birikimleri dikkate alındığında biz, Ortadoğu’daki sorunların çözümünde anahtar rol oynayabilirdik. Ama bugün oradan çok uzaktayız. Düşünün Musul’da yüze yakın vatandaşımız rehin alıyor. Bu konu Türkiye’de konuşulmuyor, mahkeme kararıyla yasak getiriliyor. Bütün dünya konuşuyor, ama bizim halkımız bilmiyor. Ama biz buna demokrasi diyoruz! Üstelik ileri demokrasi diyoruz! Neresi ileri ise!..” ifadelerini kullandı.
 
Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Neuss’taki Swissotel’e geçerek burada işadamları ve bazı STK yöneticileriyle yemekte bir araya geldi. CHP lideri yarın da, aralarında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ve Türkiye kökenli Hıristiyan cemaatlerin kiliselerinin de olduğu bir dizi STK’larla bir araya gelecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler