YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP Kurultayı'nda büyük oyun! Kılıçdaroğlu'nun listesi asla delinmedi
Savcı Sayan, CHP'nin kurultayıyla ilgili de oldukça ilginç bir iddia ortaya attı. Sayan, Kılıçdaroğlu'nun listesinin aslında delinmediğini, 'delindi' gibi gösterildiğini belirtti.
CHP Kurultayı'nda büyük oyun! Kılıçdaroğlu'nun listesi asla delinmedi
20 Ocak 2016 / 14:50 Güncelleme: 20 Ocak 2016 / 15:17

Kanal A da yayınlanan  Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu Haber Merkezi programına, CHP eski üyelerinden Savcı Sayan konuk oldu.  

Sayan, CHP kurultayında liste oyunu oynandığı iddia ederek, "Kılıçdaroğlu'nun listesini delenler de Kılıçdaroğlu'nun alternatif listesidir. Yani bazı engelleri de öyle aşmışlardır" dedi.

İşte Savcı Sayan'ın çarpıcı açıklamları;

Kılıçdaroğlu üzerinden algı operasyonu yapıyorlar

Türkiye'yi bölmek isteyen iç ve dış güçler Türkiye'yi her zaman zayıf bir muhalefet ile karşı karşıya bırakmak istemişlerdir. Kılıçdaroğlu da bu görevi üstlenmiştir. Kılıçdaroğlu üzerinden Türkiye'ye bir operasyon yapılıyor. Biz kimsenin mezhebiyle, diniyle, etnik kökeniyle ilgilenmiyoruz. Onlar sürekli bu söylemleri kullanarak Türkiye'yi bölmeye çalışıyorlar.  Kılıçdaroğlu, bu vatanın başına bela olacak.

CHP'yi sadece Alevi partisi yapmak istiyorlar

CHP'yi sadece Alevilerin siyaset yaptığı bir parti haline getiriyorlar.  Bakın göreceksiniz, ülkemizdeki Kürt sorunu çözüldükten sonra Kılıçdaroğlu'nun desteğiyle Türkiye'de bir Alevilik sorunu başlatılacak. Hiç aramızda ayrı gayrı yok. Alevi Sünni arasında bir ayrım yok. Böyle ayrım yapanlara da biz karşıyız. Hepimiz kardeşiz, biriz, beraberiz. Ama Kılıçdaroğlu bu bloklaşmada özel görevlendirilmiştir, orada bir koridor açmak istiyor.

Alevi kardeşlerimizi oyuna getiriyorlar

Sadece Kürtler üzerinden siyaset yapan bir HDP'yle, sadece Alevilik üzerinden siyaset yapan bir CHP'nin arasında bir fark göremiyorum. CHP, Alevi kardeşlerimizi oyuna getiriyor. Türkler bu oyuna gelmedi, ırkçılık yapan partilere itibar etmediler. Türkiye'yi Sünni, Alevi, Kürt partisiyle Suriye'ye çevirmeye çalışıyorlar, oyuna gelmeyelim! Bu ülkenin Alevisi, Sünnisi, Lazı kardeştir. 

Bu oyun kaset skandalı ile başladı

Bu oyun 2010 yılında Sayın Baykal'a malumunuz kaset komplosuyla birlikte başladı. Söz konusu vatan olduğu zaman o anlamda hükümete destek veren Sayın Baykal'ın bir ulusal duruşu vardı. Bunun mutlaka bertaraf edilmesi lazımdı, bunun yerine kimi monte edebilirlerdi? 

Türkiye için üçlü bir yapı istiyorlar

Çünkü yabancıların kafasında Türkiye'yle ilgili hep üçlü bir yapı vardı: Aşırı Kürtçü bir parti, aşırı Türkçü bir parti (ırkçılık anlamında söylüyorum), bir de gerçekten deşmek isteyip başaramadıkları Alevilik sorununu deşip, Türkiye'de Alevi partisi yaratmayı düşünen güçler devreye girdiler ve bununla ilgili çalışmalar yaptılar.  Siyasi anlamda üçe bölünen bir Türkiye coğrafya olarak üçe bölünen bir ülkedir.
 
Bakın, 52 kişilik parti meclisinden (CHP PM) 42 tanesi Alevi, 1 tanesi Hıristiyan, 2 tanesi Kürt. 5-6 tane de kendisini Alevi gibi gören kardeşlerimiz. Böyle bir anlayış olur mu? Bu anlayışla Türkiye partisi olabilir misiniz? Bu anlayışla "ben Türkiye'yi iyi günlere götüreceğim" diyebilir misiniz?

Kurultay'da liste oyunu var

Kurultay'da da bir oyun var. CHP Kurultayı'nda Kılıçdaroğlu'nun listesi  aslında delinmedi,  'delindi' gibi gösterilerek aslında PM'ye yine Kılıçdaroğlu'nun almak isteyip de tepkilerden çekinerek alamadığı isimler yerleştirildi. Listenin 3'te biri çizik yediği iddiası doğru değildir.

Kılıçdaroğlu'nun listesini delenler de Kılıçdaroğlu'nun alternatif listesidir. Yani bazı engelleri de öyle aşmışlardır. Gürsel Tekin'i bilerek devre dışı bırakmışlardır. Yani o ikinci liste, o giren iki üç kişi hariç, Kılıçdaroğlu'nun isteyip de tepkilerden dolayı listeye alamadığı insanlardır. Onlar da ayrı bir oyunla, ayrı bir listeyle, sanki başka bir listeymiş gibi kendilerini göstererek oyları üçe dörde böldürerek Kılıçdaroğlu'nun bütün adamlarının parti meclisine girmesini sağlamışlardır. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu'nun listesi üçte bir oranda başka liste tarafından delindi mantığıyla bakmayalım, oraya girenlerin çoğu da zaten Kılıçdaroğlu'nun isteyip de "parti sadece belli kesimlerden oluşuyor" dedikodusunu ortadan kaldırmak için ayarlanmış bir durum. 

CHP şu anda fiilen bölünmüştür, başkaları tarafından yönetilmektedir. CHP'de kısa sürede istifalar yaşanabilir ve bunun sonucunda yeni bir parti kurulabilir. Ya da istifa eden CHP'liler farklı partilere geçebilir. Sayın Baykal bile o CHP'yi bırakıp ayrılırsa şaşırmayın. Çünkü Deniz Baykal milliyetini seven bir siyasetçidir...

Teröre destek veriyorsanız; ya çok aptalsınız ya da devlete düşmansınız

Örnek vermek istiyorum, onları o durumda düşünmüyorum: Köpeğe gem vurmuşlar kendini at zannetmiş. "Akademisyenim her şeyi ben bilirim" demek yanlıştır. Mücadelenin şekli şemali tartışılabilir... Ama teröre destek veriyorsanız; ya çok aptalsınız ya da devlete düşmansınız demektir. Aptal olmak da düşman olmak da vatana zarardır. Bu bildiride imzası olan bir akademisyenin paşa babası da çıkıp; ben özgürlüklerden yanayım" diyor. O paşa zamanında "Kürtçe konuşan, ben Kürdüm" diyen vatandaşları hapse attırmıştır.

Herkes her istediğini yapamaz, yasa var

"Öz yönetim" diyen çığırtkanlar da vatan hainidir. Bu ülkenin bir yasası vardır, herkes bu yasaya uymak zorundadır. O zaman herkes her istediği yerde öz yönetim ilan etsin... Olur mu böyle saçmalık. Devletin düzenini bozanlara müdahale etmek kaçınılmazdır. Özgürlükle, yasalar birbirine karıştırılmamalıdır.

Vekillerin canı can da askerin polisin patlıcan mı?

Türkiye şu anda terörle mücadele ediyor fakat dört dörtlük ettiğini söyleyemeyiz. Bu mücadelenin sosyolojik, ekonomik,siyasal, psikolojik gibi bir çok yönü vardır. Şu anda siyasi anlamda etkisiz kaldığımızı düşünüyorum. PKK ile yoğun şekilde çatışan, hendekleri kapatan askerin polisin bir de vatandaşın psikolojisiyle uğraşmasını doğru bulmuyorum. Bunu siyasetçilerin sağlaması gerekir. Bu yüzden devlet mobil bir yapı oluşturmalı ve vatandaşların ihtiyacını kısa sürede karşılamalıdır. Ankara'da oturan yüzlerce milletvekili operasyon bölgelerine gönderilmeli. Oradaki problemle ilgilenmeli...Siyasetçiler Ankara'da oturup yasa çıkararak bu işin çözüleceğini sanıyorlarsa; ya Kürtleri, ya bölgeyi tanımıyorlardır ya da hayal kuruyorlardır.  Vekil de operasyon bölgesinde yer almalı. Askerin canı patlıcan da senin canın can mı?

Devlet, bölgedeki Kürt kanaat önderleriyle istişare yapmalıdır.  Üç beş tane hendek kazıyan insanların üstesinden yine Kürtler gelecektir. Bir tabur ordu da gönderseniz bu işi çözecek olanlar yine Kürtlerdir. 

Bunlar Erdoğan düşmanıdır...

Terör sorunuyla topyekün bir mücadele gerekiyor. Hrant Dink için toplanan aydınlar neden gidip hendeklerin başında nöbet tutmuyorlar? Çünkü Erdoğan düşmanıdır bunlar...

Bu işler Türkiye'nin birçok bölgesinde ara ara yapılmaktadır. Ulaşım, güvenlik vb sorunlarla devlet bunu yapmaktadır. Şırnak daha önce de Mardin'e bağlıydı. Ayrılınca Türkiye bölündü mü?

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler