YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP kongresi mahkemelik
CHP'nin 15. Olağanüstü Kurultayı'nda PM'nin oluşumunda kadın kotasının hesaplanma yöntemine itaraz edildi.
CHP kongresi mahkemelik
18 Aralık 2010 / 22:47 Güncelleme: 18 Aralık 2010 / 22:54

CHP'nin 15. Olağanüstü Kurultayı, Parti Meclisi (PM) seçimlerinin ardından çalışmalarını tamamladı.

Ankara Spor Salonu'ndaki kurultayda PM'nin oluşumunda kadın kotasının hesaplanma yöntemi tartışma konusu oldu. Yüzde 25 olan kadın kotasının, 68 kişilik blok listede ve 12 üyenin seçildiği 18 kişilik Bilim Yönetim ve Kültür Platformu listesinde ayrı ayrı uygulanması gerektiği iddiasıyla itirazda bulunduğu öğrenildi.


-KILIÇDAROĞLU:''YARGIÇLAR KARAR VERİR''-


Sonucun açıklanmasının ve kurultayın çalışmasını tamamlamasının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu,  bazı PM üyeleri ve İlçe Seçim Kurulu yetkilileriyle biraraya geldi.

Kılıçdaroğlu, salondan ayrılırken tartışmalara ilişkin soru üzerine, ''PM belirlendi. Kesinleşmesi için itiraz süresinin dolması lazım. Bazı arkadaşlarımız itiraz etmişler. Hukuk devletiyiz, itiraz edilebilir. Sonuçta yargıçlar karar verir. Biz de yargı kararlarına saygı duyarız'' dedi.

Kotadan dolayı en düşük oyu alan Gürsel Tekin'in liste dışı kalabileceğine yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, ''Ben yargıç değilim. Ona yargıçlar karar verir. Bizim PM listemizde kadın kotası yüzde 25'in üzerinde. Organ olarak baktığınız zaman bunu görürsünüz'' şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin de sorular üzerine değerlendirme yapmak istemedi ve bir sıkıntının olmadığını söyledi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler