21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul24 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya16 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır21 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri13 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP kadın adayını kovdu
CHP kadın adayını kovdu
25 Mart 2015 11:50
CHP'de sular durulmuyor. Kadına pozitif ayrımcılık yapacağız diye yola çıkan CHP'de kadın adayların azlığı bir yana hor görülmesi CHP'li seçmeni isyan ettirdi.

Seçim öncesi aday adaylarının kıran kırana mücadelesi devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kadın adaylara pozitif ayrımcılık uygulanacağını açıklamıştı. Ancak gelinen noktada CHP'li kadın adaylar için süreç hiç de kolay ilerlemiyor.

CHP aday adaylığı görüşmelerinde genç ve kadın adayları yer yer aşağılayıcı bir üsluba sahip başlanlar karşılaabiliyor. CHP'den aday adayı olan kadın bir aday, bağlı bulunduğu ilçe teşkilatında adeta kovulmaktan beter edildi.

CHP'de kadınlar için işler ters gidiyor

CHP bu seçimde bir farklılığa imza atarak 7 Haziran seçimleri için Ankara, İstanbul ve İzmir'de hâkim denetiminde önseçim yapma kararı almıştı. Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin kalesi sayılan İzmir'den önseçime girme kararı kendine güvenmemesi olarak yorumlanmıştı.

Geçtiğimiz dönem Meclis'in en genç vekili AK Parti'den en yaşlı ismi de CHP'den olmuştu. Bu duruma dur demek isteyen ve AK Parti'yi muhafazakarlıkla, kadınları eve kapatmakla suçlayan CHP, genç ve kadın aday konusunda kolları sıvadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz aylarda "Kadın ve genç aday istiyorum" sözleri ile kadın adayların yolunu açacaklarını ifade etmişti. Ancak bu açıklamaya rağmen CHP'de kadın adaylar için işler işler yolunda gitmiyor. CHP'nin pek çok teşkilatında genç ve kadın adayların randevu almakta ve listelere girmekte zorlanıyor.

Gençlerin CHP'den umudu yok

Kemal Kılıçdaroğlu bir açıklamasında genç ve kadın aday konusunda şunları söylemişti:

"Örneğin ön seçimden çıkan listede genç yoksa kontenjana genç koymamız lazım. Kadın yoksa kadın koymamız lazım. O nedenle önseçimden çıkan listeyi göreceğiz, o liste üzerine kontenjan için ayrıca düşüneceğiz."

Genel merkezden gelen bu vitrinlik açıklamaya rağmen genç kadın adayların başvurusu bir önceki seçimlerin üzerine çıkamadı. Bu durum gençlerin ve kadınların CHP'deki kemik yapıya ilişkin umudunun olmadığını gösteriyor. 2011 yılında 280 olan adaylık sayısı 7 Haziran seçimleri için 174'te kaldı.

CHP'li kadın aday adayını adeta kovdular!

CHP'li kadın aday dayları il ve ilçe teşkilatlarında yapılan görüşmelerde başkanların üslubundan dert yakınıyor. Medyahaber'e konuşan İzmir'in en genç kadın adaylarından olan bir isim, kendisinin ilçe başkanı ile görüşmek üzere gittiğinde randevusuz geldiği için azarlandığını, kovulmaktan beter edildiğini ifade etti.

Aday adayına "Yaşınız genç, anlamazsınız azarı"

Adaylık görüşmelerinde ise kendisine CHP ve ülke geleceği ile ilgili sorular soran kişinin cevabını beğenmemesi üzerine 30'lu yaşlarında olmasına rağmen "Siz daha çocuksunuz, çözemezsiniz bu sorunları"şeklinde terslendiğini, aşağılandığını anlattı.

CHP'nin 30'lu yaşlarının başında olan kadın bir adaya bile çocuk gözüyle bakması seçimde gençlere ve kadınlara ne kadar şans tanıyacağını bir kez daha gözler önüne serdi.

Özellikle CHP'nin kalesi sayılan İzmir'de liste başlarında erkek adayların yer alması, kadın adayların aşağılayıcı, sözlü tacizlere maruz kalması dikkat çekici.

 

MEDYA HABER

12:13
 // bulut
Kardeşlerim;yaşadığımız bu günlerin kıymetini bilelim.eski Türkiye geride kaldı artık çok şükür(28şubatçı zihniyetleri taşıyanlar günümüzde yaşasalarda!)bu ülkede milletimiz çok acılar çekti(28 şubat,terör,çatışma,başörtüsüyle savaşanlar,paralel,devalüasyonlar,algı yönetimleri,üst akılların müdahaleleri,çeşitli medya organları,lobiler,baronlar,faiz politikaları,devleti içten kemiren oluşumlar,sokak olayları vb.değerli kardeşlerim,lütfen uyanın,kanal a,ülke TV,a haber,tgrt,kanal 7,atv,beyaz tv,TRT,360 tv, kanal 24, bu ve benzeri kanalları izleyin,değerli kardeşlerim,onyıllardır bizi tüketen IMF yi borcu kapatıp kapı dışarı eden,dünya beşten büyüktür diyen,havaalanları,hızlı trenler,büyük yatırımlar yapan,baronlara lobilere karşı çıkıp kafa tutan,mazlum Filistine kucak açan,baskılara,algılara,medya patronlarına,zulme boyun eğmeyen,anlata anlata bitiremeyeceğim kadar,benim için çok değerli olan,değerli büyüğüm sayın RECEP TAYYİP ERDOĞANIN kıymetini bilelim kardeşlerim.haziran ayında seçimlerde sandığa giderken bu yazım gelsin aklınıza,elinizi vicdanınıza koyup sorun kendinize şu soruyu;yeni türkiyemi,eski türkiyemi,IMF ye borçlu günlermi,bu günümüzmü,başörtüsü zulümlerimi,bu günümüzmü.son sözüm şu kardeşlerim,günümüzün en etkili silahı olan " algı yönetimlerine" sakın kanmayın.vicdanınızın sesi sizi doğru yola götürecektir...
25 Mart 2015 12:13
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler