YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, İstanbul'un 17 ilçesinde eğilim yoklaması yaptı
CHP, İstanbul'un 17 ilçesinde eğilim yoklaması yaptı
04 Aralık 2013 12:04
CHP, en son eğilim yoklamasının 26 yıl önce yapıldığı İstanbul'da, 17 ilçe için sandığa gitti. 45 binden fazla partilinin oy kullandığı seçimlerde, başvuru sayısına göre 1 ile 5 arasında isim belirlendi.

İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, yaptığı açıklamada, partililerden gelen talep doğrultusunda 17 ilçede"Demokrasi Şöleni" sloganıyla eğilim yoklaması gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yoklamaya 30 Haziran tarihi itibariyle üyeliği kesinleşen partililerin çağırıldığını bildiren Salıcı, "İstanbul'da en son 1989'da ön seçim yapılmıştı. Bütün üyelerin oy kullandığı bir eğilim yoklaması ise en son 1987'de oldu" dedi.

Yerel seçim adaylarını şeffaf bir şekilde ve üyelerin beklentileri doğrultusunda belirlemek istediklerini vurgulayan Salıcı, katılımın yüksek olmasının ise kendilerini fazlazıyla sevindirdiğini ifade etti.

Yoklama yapılan ilçelerin, İstanbul nüfusunun yarısını oluşturduğunu anlatan Salıcı,"Yoklamada 45 binden fazla parti üyesi oy kullandı. Katılımın yüksek olması, üyelerimizin parti içi demokrasiye ve değişime sahip çıktığının en önemli göstergesi" değerlendirmesini yaptı.

"Büyükşehir için kararı Genel Başkanımız verecek"

Önümüzdeki günlerde diğer ilçelerde de eğilim yoklaması yapılabileceğini bildiren Salıcı, üyelerin, aday sayısına göre bir ile beş arasında isim belirlediklerini dile getirdi.

Salıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in yanı sıra eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan ve Prof. Dr. Halil Semih Eryıldız'ın aday adaylığı başvurusu olduğunu hatırlatırken, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün ise halen resmi bir başvurusunun olmadığını söyledi.

Büyükşehir belediye başkan adayının belirlenmesine yönelik yöntemin kararını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun vereceğini vurgulayan Salıcı, "Genel başkan 'eğilim yoklaması' derse, 'eğilim yoklaması', 'anket' derse anket yöntemi olacak" dedi.

Eğilim yoklamasının sonuçlarına "http://demokrasisoleni.org" adresinden ulaşılabiliyor.

Sonuçları açıklanan eğilim yoklamasından en fazla oyu alan ilçe ve adaylardan bazıları şöyle:

Pendik

1- Tuncer Özyavuz 1894

2- Bayram Bekar 708

3- Bilal Gündoğdu

Üsküdar

1- İrfan Karacan 1036

2- Nezih Küçükerden 712

3- Ahmet Kılıç 507

Bayrampaşa

1- Zahit Gürdal 872

2- Hasan Mutlu 631

Gaziosmanpaşa

1- Selahattin Meriç 889

2- Ferhat Epözdemir 490

Şile

1- Aras Arslan 329

2- Ali Şecaattin Güney 206

Beykoz

1- Hızır Yılmaz 846

2- Alaattin Köseler 472

3- Aydın Düzgün 451

4- Haşim Aydın 325

5- Nafiz Ünlü 234

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler