25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır22 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri17 °C
 • Kocaeli15 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP İstanbul milletvekili adaylarını tanıttı
CHP İstanbul milletvekili adaylarını tanıttı
15 Nisan 2015 14:48
CHP İstanbul İl Başkanlığı, Moda Khalkedon'da düzenlenen bir toplantıyla İstanbul milletvekili adaylarını tanıttı

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, "CHP iktidarında İstanbul'da şu anda yoksulluk sınırı altında yaşayan 500 bin hanenin hiçbiri, 720 liranın altında bir gelirle yaşamını sürdürmek durumunda olmayacaktır. CHP, bunun yıllara göre değişen, belediyelere göre farklılaşan bir uygulama değil hak temeline oturtulmuş ve herkes için geçerli olan bir proje olduğunu söylemektedir" dedi.
Karayalçın, toplantıdaki konuşmasında, CHP'nin 11 Nisan'da Kadıköy'de düzenlenen "Milletçe Alkışlıyoruz" mitingiyle sahaya çıktığını belirterek, "Çok görkemli biçimde sahaya çıktık, İstanbulluları selamladık, AKP'nin gidişini alkışladık. CHP'nin gelişine alkış tuttuk, 'Hoşgeldin' dedik. Avuçlarımızı patlatırcasına alkışladık" ifadelerini kullandı.

Karayalçın'ın sözleri üzere katılımcılar ayağa kalkarak, alkış tuttu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 19 Nisan'da CHP Seçim Bildirgesi'ni kamuoyuna sunacağını bildiren Karayalçın, bildirgenin bir bölümünün İstanbulla ilgili olduğuna işaret etti. Karayalçın, bildirgenin İstanbul'la ilgili bölümüne ilişkin bilgi verdi.

Murat Karayalçın, İstanbul'da yoksulluğu sıfırlayacaklarını öne sürerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnşallah 7 Haziran'da iktidara geleceğiz. CHP iktidarında yoksul yurttaşımız kalmayacak, hiçbir yoksul aile olmayacak, yoksulluk İstanbul'da toprağa gömülecek. Aile sigortasını, bu amaç doğrultusunda kullanacağımız temel araç şeklinde değerlendiriyoruz. CHP iktidarında İstanbul'da hiçbir hanenin ayda 720 liradan daha az geliri olmayacaktır. 720 lira bizim için çizgidir, bunu taahhüt ediyoruz. Genel Başkanımız taahhüt ediyor, İstanbul'da şu anda yoksulluk sınırı altında yaşayan 500 bin hanenin hiçbiri, 720 liranın altında bir gelirle yaşamını sürdürmek durumunda olmayacaktır. CHP, bunun yıllara göre değişen, belediyelere göre farklılaşan bir uygulama değil hak temeline oturtulmuş ve herkes için geçerli olan bir proje olduğunu söylemektedir. Bu, hak olacak, herkes yararlanacak, yandaşlar değil, yurttaşlar yararlanacak. Ailedeki bireylerin hamilelik, çocukların yaşları, eğitim, askerlik, yaşlılık, engellilik durumlarına göre CHP, 720 liranın üzerinde desteği sağlayacaktır. "

İstanbul özelinde "Kent işçiliği" adı verilen, 50 bin genç ve kadının istihdamını sağlayacak özel bir istihdam paketini hazırladıklarını anlatan Karayalçın, gençler ve kadınların kısa bir eğitim aldıktan sonra kısmi ya da tam zamanlı olarak ve mutlaka sigortalanarak, toplumsal alanlarda, çevre bakımında, ağaçlandırmada çalışma yapacağını kaydetti.

İstanbul'un deprem riskini sıfırlayacağız

Murat Karayalçın, İstanbul'da kentsel dönüşüm konusunda sorunları sıfırlamayı ve kentsel dönüşüm projelerine "yerindelik", "birliktelik" ve "yüksel kentsel yaşam standartları nitelikleri" ilkeleriyle yaklaşmayı taahhüt ettiklerini aktararak, "2002'den bu yana İstanbul'da uygulanmış olan kentsel dönüş projeleriyle 100 binin üzerindeki İstanbullu tehcir edilmiş, yerinden sürülmüştür. Kentsel dönüşüm alanları halk oradan sürülerek güzelleştirilmek istenmektedir. Biz, halkla birlikte o alanları dönüştürmeyi öneriyoruz. İstanbullular, şimdi olduğu gibi piyasaya terk edilmeyecek, müteahhitlerle karşı karşıya bırakılmayacak" dedi.

Türkiye'nin başvurusuyla Japonya Teknik Yardım Örgütü'nün (JICA) İstanbul için hazırladığı deprem riski haritasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı kentsel dönüşüm haritasının yüzde 80 örtüşmediğine değinen Karayalçın, "Bu, kentsel dönüşümün İstanbul'da depreme dayalı olarak değil, ranta dayalı olarak yürütüldüğünün en çarpıcı göstergesidir. Bunu olması gereken şekline, deprem riskini gözönünde bulundurarak, biz getireceğiz. İstanbul'un deprem riskini sıfırlayacağız" diye konuştu.

Murat Karayalçın'ın konuşmasının ardından CHP'nin İstanbul milletvekili adayları tanıtıldı. Tüm adaylar aile fotoğrafı verdiği sırada platformun önüne gelen bir kedi gülüşmelere neden oldu. Daha sonra adaylardan biri kediyi kucağına aldı ve adaylar, aile fotoğrafını kedi ile birlikte çektirdi.

Sıfırlama
 // A.SAĞ
Şu chp İstanbulda kendini sıfırlayacak farkında değil:)
kılıçdaroğlu ve bahçeli varken Türkiye'de muhalefet yok demektir.
chp ve MHP nin sıfırlamaya veya reset e ihtiyacı var vesselam......
15 Nisan 2015 Çarşamba 17:51
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler