YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP İstanbul İl Teşkilatında sular durulmuyor
Gürsel Tekin pasifize edilmek mi isteniyor
CHP İstanbul İl Teşkilatında sular durulmuyor
04 Haziran 2009 / 10:08 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP'de genelde seçim öncesi kaynayan kulis kazanlarının altı bu kez erken yakıldı... CHP İstanbul İl Teşkilatı ile Genel merkez arasındaki gerginliği yeni bir isim gündeme getirdi.   


CHP içinde parti içi muhalefet olarak bilinen isimler bugünlerde pek etkili değiller ama 29 Mart seçimlerinin siyaset dünyasına kazandırdığı iki önemli siyasi aktör olan  İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in partinin geleceğinden nasıl bir rol üstleneceği merakla bekleniyor.
Her gittikleri yerde halkın büyük ilgisine maruz kalan bu iki  "CHP'yi ne zaman iktidara taşıyacaksınız?" sorularına temkinli cevaplar veriyorlar. . Peki, bu nereye kadar sürecek?


Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür'e göre bu sorunun net bir cevabı yok ama en azından genel merkezin cevabının nasıl olacağına dair ilginç işaretler var. Övür, "CHP'nin 'Tekin' hesabı" başlıklı yazısında bu işaretleri dile getirdi.


BAYKAL'I KIZDIRAN DEMEÇ
CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in "İstanbul'un konut stokunun iskânsız, ruhsatsız ve depreme dayanaksız olan yüzde 70'i için "İmar affı" çıkartılmalı..." açıklaması CHP Genel Merkezi'nde fırtına koparttı. Mahmut Övür'ün köşe yazısına göre, Kulislerde konuşulanlara göre başta CHP Genel Başkanı Deniz Baykal olmak üzere MKYK üyelerinin bu açıklamaya bir hayli öfkelendiği anlaşılıyor. Bir üyenin şu sözleri özetlenerek anlatılıyor: "Böyle şey olmaz... En azından af yasalarını Meclis'in çıkardığını bu çocuk bilmiyor mu?"
Bu öfkenin nasıl bir karşılığı olacak bilinmez ama daha şimdiden bazı formüllerin düşünüldüğü ve bir süre sonra da devreye sokulacağı konuşuluyor.GÜRSEL TEKİN PASİFİZE EDİLMEK İSTENİYOR
Övür'ün köşe yazısına yansıyan kolislere göre, "Bunlar arasında bir yolu bulunarak Tekin'i parti meclisi üyesi yapmak ve pasifize etmek de var, İl Başkanlığı koltuğunda rahat oturtmamak da...
Doğrusu artık CHP İstanbul İl'de hiçbir şey eskisi gibi değil.KULİSLERİN İL BAŞKANLIĞI İÇİN FISILDADIĞI İSİM
Bu arada eski milletvekili, sinema sanatçısı Berhan Şimşek'in sürpriz biçimde il başkanlığına aday olabileceği de dar alanda fısıldanmaya başladı.
Bu da yenileşmeye öncülük etmesi beklenen CHP İstanbul'da yeni kartlar açılacağını gösteriyor"
(Sabah)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler