YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, iptal için Yüksek Mahkeme'ye gidecek mi?
"Ülkede, yargıyı vesayet altına alma girişimi mi var"
CHP, iptal için Yüksek Mahkeme'ye gidecek mi?
13 Temmuz 2009 / 12:42 Güncelleme: 13 Temmuz 2009 / 00:00

CHP, askere sivil yargı yolunu açan yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardında konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını söylemişti. Baykal, CHP genel merkezinde kouyla ilgili açıklama yaptı.


CHP Genel Merkezi'nde yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gitme gerekçelerini anlatan Baykal, söz konusu yasaya sadece usul yönünden değil esas yönünden de itirazları olduğunu söyledi.Baykal, "Yargıdaki düzenleme gece yarısı verilen bir önerge ile yapıldı. Bu bilinçli olarak parlamentodan komisyondan kamuoyundan kaçırılan bir düzenlemedir. Bu kadar önemli bir düzenlemenin bir rastlantı sonucu gece yarısı oldu bittisiyle yapılmasını kimse bize kabul ettiremez.. Bu kadar önemli bir değerlendirmeden TBMM başkanının bile haberi yok. Bu kadar önemli bir yasa çıkarıyormuşuz, çağ açıp kapatıyormuşuz ama kimsenin haberi yok."dedi


Cumhurbaşkanının onayladığı yasanın anayasaya aykırı olduğunu söyleyen Baykal sözlerine şöyle devam etti:


Burada bir değil iki önerge var. Burada iki vuruş vardır. Üçüncü karartma bu yasanın AB'nin talepleri doğrultusunda yapıldığı konusudur. AB'nin askerlerin sivil mahkemede yargılanması konusunda hiç bir talebi yoktur. Bu külliyen gerçeklerden uzaktır. Darbeyi önleme yasası boş bir safsatadan ibarettir.


Pek çok suç sivil mahkemelerin yetki alanına girdi diyerek olay farklı gösterilmeye çalışılıyor. Bu AB taleplerinin ötesinde bir amaç taşıdığı ortadadır. AİHM'in Askerler sivil mahkemede yargılanmalı kararı yok."diye konuştu.


İktidar'ın özgür basının eleşirisinden rahatsızlık duyduğunu ifade eden CHP lideri Baykal "İkinci bir medya gücünü devlet bankkalrından kredi imkanı sağlayarak iktidar kendi yandaşlarının almasını sağlamıştır. Bugün iktidarrın önemli bir kısmı onun şakşakçısı konumuna gelmiştir. Bunun dışında kalan medyada olağanüstü baskılara maruz kalmıştır. Bu basın ilkeleriyle bağdaşmayacak bir muameledir." ifadelerini kullandı.


Baykal , çıkarılan bu yasanın AB ve yargı bağımsızlığıyla ilgisi olmadığını söyledi.


" Çok ciddi bir yargıyı vesayet altına alma girişimi vardır. Bu iktidar tarafından yürütülmektedir. Bu yasa da sivil yargıdaki durumun askeri yargıya sıçratılma girişimidir. Yargı bağımsızlığına yönelik tehditler bugün nasıl çoğaldığını biz iyi biliyoruz.


Bu yasa ile ilgili Başbakan, etrafındaki bazı yazar, köşe yazarı, aydın "Aman Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyin" diye yaygara koparıyor. Hukuka inanan bir insan Anayasa'ya aykırı olan bir düzenleme ile ilgili yüzü kızarmadan nasıl "Aman Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyin" diyebilir."


 


 


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler