YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP ilk teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu
CHP ilk teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu
25 Haziran 2015 07:20
Meclis’in yeni vekilleri, gündeme getirecekleri konularla ilgili çalışmaya başlarken ilk teklif CHP'den Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, milletvekillerinin parti değiştirmesini engelleyen yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Teklifin TBMM Genel kurulu’nda kabul edilerek yasalaşması halinde milletvekillerinin parti değiştirmesi imkansız hale gelecek.

HDP’nin İstanbul’dan seçilen Ermeni Milletvekili Garo Paylan ise ilk yasa teklifinin Tuzla’da bulunan Ermeni Yetimhanesi’nin (Kamp Armen) yıkılmaması ve tapunun iade edilmesi için olacağını açıkladı.

Paylan, konuyla ilgili çalışma yapacağını belirterek “Kamp Armen halen iade edilmedi. İade edilmesi için bu Meclis’in gerekli yasal tedbiri alması gerektiği konusunda teklifim olacak. Gençler hâlâ direnişte ve halen Hrant Dink’i ruhunu şad etmek için bekliyoruz” dedi.

AB, uluslararası ilişkiler ile bilim ve teknoloji alanında uzman olan, Merve Kavakçı’nın kardeşi Ak Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan ise Türkiye’nin Suriye politikasına vurgu yaptı.

Kan, “Göçle ilgili önemli politikalar oluşturulmalı. Önemli oranda Suriyeli nüfus var. Onların ihtiyaçlarına, yaralarına deva olmak için öncelikle savaşın bitmesi, katliama son verilmesi lazım” dedi. 2 Mayıs 1999’da 21. Dönem başlarken Refah Partisi’nden milletvekili seçilen, ancak başörtüsü nedeniyle yemin edemeyen ablası Merve Kavakçı’yı hatırlatan Kan, “Aradan 16 sene geçti. Türkiye değişti ama Meclis İç Tüzüğü ve kanunlar değişmedi. Başörtümüzün bir unsur olmadığı günleri hasretle bekliyoruz” diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler