YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP ile BDP aynı çizgide"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hakkari mitingindeki sözleriyle ilgili açıklama yaptı. Arınç "CHP, BDP ile malesef aynı çizgide...Kürt sorunu böyle çözülmez"dedi.
"CHP ile BDP aynı çizgide"
24 Mayıs 2011 / 11:09 Güncelleme: 24 Mayıs 2011 / 12:53

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hakkari mitingindeki sözlerine ilişkin, ''Maalesef Kemal Kılıçdaroğlu, bölgedeki ziyaretleri sırasında BDP ile aynı çizgide bulunuyor'' dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi üyeleriyle kahvaltıda bir araya gelen Arınç, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, Hakkari'deki konuşmasında 'özerklikle' ilgili açıklamaları oldu. CHP'nin, BDP ile birlikte hareket ettiği yönünde iddialar var. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz '' şeklindeki sorusu üzerine Arınç, şöyle konuştu:

''Değerli arkadaşlar dün Van ve Hakkari'de sayın Kılıçdaroğlu'nun yaptığı mitingde söylediği sözler, Türkiye'de herkes tarafından ibretle takip edilmeli ve değerlendirilmelidir. Özellikle şu anda Bursa'dayım, Bursa seçmenlerinin ve özelikle Cumhuriyet Halk Partililerin, dün söylediği söz ve davranışlara mutlaka bir teşhis koymaları lazım.

Biliyorsunuz sayın Başbakanımız, Van'da ve Hakkari'de mitingler yapmıştı, Hakkari'de BDP'lilerin baskısı ve tehdidiyle kepenkler kapatılmıştı. Halkın mitinge gelmesinin önüne engeller konulmuştu. Sadece bir şey söyleyeyim size; Hakkari'de kadın kolları başkanımız tehdit edildi, evinin karşısına örgüt üyelerinden yerleştirildi. 'Eğer dışarı çıkar ve mitinge gidersen seni vuracağız' tehdidi yapıldı. Bütün bu çirkinleri yaşayan bir şehirde Kılıçdaroğlu'nun gelmesiyle birlikte sokaklar temizlendi, BDP'li belediye başkanı belediye binasını yeniden temizledi, boyadı ve BDP'lilerin bu mitinge katılmaları konusunda çağrıda bulundu.''

''BAŞBAKAN İLE KILIÇDAROĞLU'NA YAPILANLAR ARASINDA FARK ÇOK BÜYÜK VAR''

Arınç, bölgede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı yapılanlar arasında çok büyük fark olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Elbette Kılıçdaroğlu'nu böylesine özenle karşılayan, O'nun mitingine kalabalıklar taşıyan bir partinin, iktidar partisine karşı niçin böyle tehdide ve baskıya karşı yöneldiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Kılıçdaroğlu'nun bundan sevinmemesi lazım ama o bildiğiniz gibi bir belediye başkanını ziyaret etti. KCK operasyonundan dolayı yapılan yargılamaları eleştirdi ve başsavcıyla görüştüğünü, 'neden bu yargılamalar yapılıyor  Niye bu takipler yapılıyor ' diye şikayet ettiğini de söyledi.

Başbakan'ı 'Kürt sorunu yoktur' demekle itham eden Kılıçdaroğlu, 'Kürk sorunu vardır' da demedi. Sadece eleştiride bulundu. Ama bunun yanında daha önce gittiği Batman'da belediye başkanını ziyaret etmiş, O'na da 'geçmiş olsun' demişti. Batman'da genel aftan da söz etmişti. Bu sefer özerklikten bahseden ve bunu destekleyen konuşmalar yaptı. Kılıçdaroğlu'nun sadece o bölgede oy alabilmek için, o bölgede daha iyi karşılanabilmek için, o bölgede CHP'nin AK Parti'ye karşı daha büyük üstünlük sağlaması için toplumda önem taşıyan bazı konuları istismar ettiğini görüyoruz. Bu fevkalade yanlıştır.''

''KCK DAVASI PKK'NIN ŞEHİR YAPILANMASINA İLİŞKİN BİR DAVADIR''

''AK Parti'yi eleştirebilirsiniz ama Türkiye'nin bütünlüğünü Türkiye'nin teröre karşı mücadelesini, Türkiye'nin terör örgütüne karşı düşüncesini zaafa uğratacak hiç bir harekette bulunamazsınız'' diyen Arınç, şunları kaydetti:

''Maalesef Kemal Kılıçdaroğlu bölgedeki ziyaretleri sırasında BDP ile aynı çizgide bulunuyor. BDP'nin daha fazlasını söylüyor. Onlardan alkış almak için, onların hassas olduğu konularda Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurumsal kimliğinden beklenmeyecek davranışlar yapıyor. Bu çok yanlıştır. Kürt sorunu böyle çözülmez.

Demokrasi, hukuk içinde ve yine Anayasa içinde yer alması gereken konular, uzlaşmayla temin edilecektir. Bu sadece bir mitingde otobüs üzerine çıkıp söylenecek sözler de değildir. KCK davası PKK'nın şehir yapılanmasına ilişkin bir davadır. İddianamede de böyle yazmaktadır. PKK ile bağlantılı olduğu söylenen bir davada onları doğrudan savunacak sözler kullanmak, şüphesiz sayın Kılıçdaroğlu'na yakışıyor ama bir kürt siyasetçisi için çok büyük bir eksikliktir.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler