YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP hakkında şok iddia
CHP hakkında şok iddia
27 Ekim 2010 20:40
CHP'li Yılmaz Ateş, partisi hakkında şok bir iddiada bulundu. Ateş, 'Parti kurultaya gitmeli; aksi halde seçimlere giremeyebilir.' dedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP'ye gönderdiği 'tüzüğü uygulayın' uyarısı partide yaşanan tartışmaları alevlendirdi. CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, kurultay çağrısı yaparken, aksi halde CHP'nin seçime girememe de dahil sonu belli olmayan bir maceraya sürüklenebileceğini söyledi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 15 gün içinde tüzüğün uygulanmasını istiyor. Konu hakkında Cihan Haber Ajansı'na konuşan Yılmaz Ateş, aylardır yaptıkları uyarıların doğru çıktığını söyledi.

CHP'nin bu noktaya kurultayda aldırılan yanlış bir kararla geldiğini hatırlatan Ateş, "Bu tüzük son değişiklik haliyle yürürlüktedir dedik. Ama o zaman bizim genel merkez 'hayır yapılan işlem doğrudur' dedi. Bu tartışmalara Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı el koydu. Yapılan araştırma sonucunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da bizim dediğimiz noktayı gösterdi." dedi.

"PARTİ SEÇİME GİREMEYEBİLİR"

Ateş, CHP'nin sonu belli olmayan bir maceraya sürüklendiğine dikkat çekti.

Bu gidişatın sonunda partinin seçimlere girememesi riskinin de olduğunu belirten Ateş, "Aksi takdirde sonu belli olmayan bir maceranın içine sürüklenmek istemiyoruz. Bu yanlışlıklar ortadayken eğer o yanlış ortadan kaldırılmazsa Anayasa Mahkemesi'nin ne karar vereceği bilinmez. Seçime bile giremeyebiliriz. Yani CHP'nin seçime katılmama gibi bir riski var. Yine YSK'nın ne karar alacağı belli değil. Çünkü yetkisiz bir kurul bu kararı verdi. 5 aydır Siyasi Partiler Yasası'na aykırı, tüzüğe aykırı bir uygulama yapıldı. Parti uygulamaya göre yönetilmektedir. Ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasından sonra parti merkezi de bu noktaya geldi. Ama şimdi 5 aydır bu uygulama hangi organın kararı ile yapıldı ise yine bu organın kararı ile ancak ortadan kalkabilir. Bizim kurultay en üst makamdır. O nedenle sayın genel başkanın da parti yönetiminin de kararı kurultayın karının üzerinde değildir." şeklinde konuştu.

CHP'nin bir an önce Kurultay'a gitmesi gerektiği uyarısında bulunan Ateş, bunun hem partinin geleceği, hem de yaşanan tartışmaların son bulması için zorunlu bir durum oluğunu vurguladı.

Ateş, şu görüşleri dile getirdi:

"Daha büyük bir belirsizliğe sürüklenmemek için yapılması gereken şey, bu yanlış uygulama aldırılan bir kararla oldu. Yine kurultay toplanacak ve bu yanlış uygulamadan vazgeçilecek. Şimdi bu süre içerisinde 5 ayrı uygulama var. Çok sayıda il ve ilçe görevlileri görevden alındı. Referandum süreci yaşandı. Yapılan harcamalar var. Şimdi yanlış yaptık bundan vazgeçiyoruz diyemez. Burada hem hukuki, hem siyasi, hem idari kararlar var. Şu an hukuki bir zemin yok. Bunu hukuki bir zemine oturtmak lazım. Bunun yolu da kurultay. Süratle bu tartışmaya bir nokta koymamız gerekir." CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler