YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP hakkında skandal iddia
CHP hakkında skandal iddia
23 Eylül 2015 11:10
CHP'nin, 1 Kasım'da seçilmesi garanti olan yerlerde aday olanlardan 60 bin TL haraç istediği iddia edildi

Takvim'de yer alan haberin iddiasına göre, CHP'deki bir skandal daha ortaya çıktı... Türkiye Cumhuriyeti'nin en eski partisi olan ama çok partili sisteme geçtikten sonra darbeler dışında tek başına iktidar olamayan CHP, yine skandal bir uygulamanın merkezi oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun onayıyla seçilmesi garanti olan yerlerdeki milletvekillerinden 60 bin TL haraç alınması kararlaştırıldı. CHP Genel Merkezi'nden bu konuda telefon alan vekiller, "Kamera şakası mı bu" dedi.

3 GÖREVLİ SEÇİLDİ

Genel Merkez, "Hayır. Seçilmeniz garanti ve 60 bin TL'yi 22 Eylül saat 17.00'ye kadar yatıracaksınız" açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara ile Manisa gibi büyük şehirlerde seçilmesi garanti olan milletvekilleri CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel (Manisa) Engin Altay (İstanbul) ve Levent Gök (Ankara) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. CHP'li milletvekilerini 3 gruba ayıran Grup Başkanvekilleri, dün son olarak milletvekillerini aradı ve ilgili banka hesabına 60 bin lira yatırmasını emretti.

ELDEN DE OLABİLİR

CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, aradığı milletvekillerinden tepki görünce, "Ben aracıyım bana kızma. Genel Başkanın emri. 22 Eylül son tarihti. Ancak genel başkanımız Bayram sonrasına kadar süreyi uzattı. Elden de bu parayı teslim edebilirsiniz" demek zorunda kaldı.

KREDİ ÇEKECEK

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal da, 60 bin TL'yi yatıran adaylardan biri olarak dikkat çekti. Baykal'ın Genel merkez'e tepki gösterdiği iddia edildi. CHP Ankara 2.Bölge 1. Sıra Milletvekili adayı Şenal Sarıhan ise bayram sonrası kredi çekmek için bankaya başvuracağını açıkladı.

ADAYLARIN YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

7 Haziran seçimlerinde Uşak'tan 1'inci sıra adayı Özkan Yalım'ı Meclis'e gönderen CHP Genel Merkezi, 1 Kasım Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesi aday sıralamasında değişiklik yaptı. Uşak 2. Sıra Milletvekili Adayı olan İsmet Akın'ın yeri bir basamak kaydırılarak yerine Ali Erdoğan getirildi. Akın da tepki olarak adaylıktan çekildi.

Kılıçdaroğlu'nun talebiyle toplanan paranın nerede kullanılacağı ise açıklanmadı. Olayı öğrenen CHP üyeleri de, "Bu parti iktidar olursa, vatandaşların işi çok zor. 60 bin veren milletvekili, bunu 6 millyon dolar olarak geri alır" dedi.

 

TAKVİM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler