YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP Gül'ün kararından memnun
CHP Gül'ün kararından memnun
18 Ağustos 2011 17:05
CHP Partisi Sözcüsü Güler, Cumhurbaşkanı Gül'ün her MGK sonrası ana muhalefet liderini bilgilendirmesi kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, CHP olarak, hükümete terörle mücadele konusunda daima destek verdiklerini belirterek, ''Bu görevin gerçekleştirilmesinde ne düşünüyor, ne tasarlıyorlarsa biz yine destek olmaya hazırız. Ancak 8 yıllık bir iktidara 'Sen bu konuda şimdiye kadar ne yaptın ' deme hakkımız da vardır'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dün açıklanan yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ilk toplantısını yaptı.

Güler, Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan ve yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Güler, daha önce Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil tarafından yürütülen görevi, Genel Başkanın uygun görmesi nedeniyle bu dönem kendisinin devraldığını söyledi.

MYK'nın büyük ölçüde yenilendiğini ve yenilenen kurulun bugün ilk toplantısını yaptığını anlatan Güler, toplantıda Genel Başkanın, genel örgütsel durum hakkındaki açıklamaları ve MYK'nın çalışma usulüne ilişkin bir sunumla başladığını bildirdi.

MYK'da güncel siyasal gelişmelerin değerlendirildiğini ve görüş alış verişinde bulunulduğunu ifade eden Güler, siyasi gelişmelere ilişkin başlığın ana konusunun ise ''vahşet'' diye tanımladığı yaşanan son terör saldırısının olduğunu kaydetti.

''MYK'da, Çukurca'da yaşadığımız olaya ilişkin daha önce, daha önceki yıllarda CHP'nin her zaman dile getirdiği şeyleri bir kez daha kuvvetle vurgulamakta yarar görüldüğü kararına varıldı'' diyen Güler, ''Terör eylemlerinin son aylarda nasıl bir tırmanış içinde olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Dün Çukurca'da meydana gelen saldırı, bölücü terörün hangi boyutlara tırmandırılmak istendiğinin açık bir göstergesidir'' ifadelerini kullandı.

''Son bir buçuk ayda 42 şehit verildiğine'' dikkati çeken Güler, şöyle konuştu:

''(Kanları yerde kalmayacak) nutukları annelerin gözyaşını dindirmiyor. Babaların yüreğindeki yangını soğutmuyor. Biri olanların hesabını vermelidir. Halka bunun hesabını verecek bir tek merci vardır, o da hükümettir. Sayın Başbakan, miting meydanlarında, 'Fırat kenarında dul bir kadının koyununu kurt kapsa, Allah onun hesabını Ömer'den sorar' düsturuyla hareket edeceklerini söylüyordu. Biz şimdi yavrularını teröre kurban veren analar, babalar, dullar, yetimler adına soruyoruz: Sayın Başbakan vicdanınız rahat mı  Geceleri rahat uyku uyuyabiliyor musunuz  Kendi çocuklarınızın, torunlarınızın yüzüne bakabiliyor musunuz  Hükümet, işin bu noktaya gelmesinde doğrudan sorumludur ve kusurludur.''

Terörle mücadele konusunda 3 sorunu dile getiren Güler, şunları söyledi:

''Birinci sorun, hükümetin terörle mücadeleyi hiçbir zaman birinci önceliği olarak görmemesidir. Türkiye'nin son 30 yıldır en büyük sorunu olan terör konusunda hükümet programında tek satır yoktur. Sayın Başbakan, bayramdan sonra yepyeni bir strateji uygulayacaklarını söylüyor. Peki, eski stratejinize ne oldu  Biz söyleyelim: Bu hükümetin 8 yıldır, bir terörle mücadele stratejisi olmamıştır. Sayın Başbakan kendi devletiyle cebelleştiği kadar terörü sorun edinseydi, bu olayı sıfır noktasından buralara taşımazdı. İkinci sorun; Sayın Başbakanın, terörist başıyla yürüttüğü müzakerelere bel bağlayarak; devlet olmanın gereklerini ihmal etmesidir. Önce bunu yadsıdılar. Bunu ifade edenlere 'şerefsiz' dediler. Sonra 'tabii ki devlet görüşür' diye ikrar ettiler. Üçüncü sorun; terör örgütü, saldırılarını yoğunlaştıracağını baştan ilan ettiği halde, Sayın Başbakanın sergilediği aymazlıktır. Çocuklar can verirken; 'Mübarek ramazan ayıdır sabrediyoruz' diyor...Bu kadar can yakan bir meselede bile din istismarcılığına sığınıyor. Terör örgütü, çok değil bir gün sonra Çukurca'da Başbakana meydan okurcasına askerlerimize saldırıyor. Bu sözün bir tek anlamı var: Sayın Başbakan mental olarak çökmüştür. Hükümet bu davayı kaybetmiştir. Hem de şimdi değil; Habur kapısında terör örgütü temsilcilerini neredeyse devlet töreniyle karşıladığı gün kaybetmiştir. O fotoğraf ulusun zihnine çakılıp kalmıştır. O fotoğraf, bölücü terör için de bir milat olmuştur.''

Uçakların dün gece teröristlerin kamplarını vurduğunu ifade eden Güler, ''Şayet bu bir çözümse  şimdiye kadar neden vurmadınız  Değilse acılı halkı bu tür sonuçsuz operasyonlarla avutmaya utanmıyor musunuz  Neden sonuçsuz diyoruz  Çünkü o kamplara defalarca hava saldırısı yapıldı ve bir sonuç alınmadı. Kimse kimseyi kandırmasın. Mehmetçiği şehit edenler Türkiye topraklarında ellerini kollarını sallaya sallaya dolaşıyorlar ve siz onları yakalayamıyorsunuz'' dedi.

CHP olarak, hükümete, terörle mücadele konusunda daima destek verdiklerini belirten Güler, ''Bu görevin gerçekleştirilmesinde ne düşünüyor, ne tasarlıyorlarsa biz yine destek olmaya hazırız. Ancak 8 yıllık bir iktidara, 'Sen bu konuda şimdiye kadar ne yaptın ' deme hakkımız da vardır'' diye konuştu.

''Terör örgütünün Türk ordusunu yenmek gibi bir düşüncesinin zaten olmadığını, onlar için önemli olan eylem yapabiliyor olmaları ve bu eylemlerin psikolojik sonuçları'' olduğunu savunan Güler, devletin ''ne yapıp edip, bu şer yuvalarını dağıtması, bu şer örgütünü eylem yapamaz hale getirmesi'' gerektiğini belirtti.

''Hükümete düşen görev budur'' diyen Güler, ''Meclisten ne tür bir yetki gerekiyorsa, ona da varız. Sayın Cumhurbaşkanının, MGK toplantılarından sonra, anamuhalefet liderine de bilgi verme kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Dileriz bu yaklaşım hükümet için de iyi bir örnek olur'' dedi.

Dün TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından uzun tutukluluk sürelerine dikkati çektiğini, bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanının da rahatsızlığını dile getirdiğini ifade eden Güler, uzun tutukluluk süreleriyle ilgili bugün de ilginç bir gelişme yaşandığını söyledi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler