YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP: Gocunmayız
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, 'İktidar partisinin Somali'ye yardımda öncülük yapması, gocunacağımız bir konu değil.' dedi.
CHP: Gocunmayız
23 Ağustos 2011 / 13:28 Güncelleme: 23 Ağustos 2011 / 13:32

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, ''İktidar partisinin Somali'ye yardımda öncülük yapması, gocunacağımız bir konu değil. Önemli olan Somali halkına el uzatılmasıdır'' dedi.

İstanbul'daki 12 CHP'li ilçe belediyenin Somali'ye yardım için hazırladığı 75 ton gıda malzemesi, Kadıköy Belediyesinde düzenlenen törenle Türk Kızılayına teslim edildi.

Buradaki törende konuşan Toprak, Somali halkının açlıkla karşı karşıya bulunduğunu ve uzatılacak yardım ellerine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Somali'ye yardımların Kızılay aracılığıyla yapılmasının önemli olduğunu belirten Toprak, ''Hükümete tavsiyemiz, bu konuda böyle önemli bir kuruluş yerine farklı kurumlara rol vermemesi, nakdi ve diğer yardımların Kızılay eliyle yapılmasıdır'' diye konuştu.

Parti olarak Somali'ye yardım konusunu gündeme getirdiklerini de ifade eden Toprak, ''İktidar partisinin Somali'ye yardımda öncülük yapması, gocunacağımız bir konu değil. Önemli olan Somali halkına el uzatılmasıdır'' dedi.

Somali'ye yardım konusunu şov malzemesi haline getirmekten özenle kaçındıklarını da dile getiren Toprak, Somali'ye yardım elini uzatan herkese teşekkür etti.

Toprak, Somali'ye yönelik, oradaki kanın nasıl duracağı ve halkın nasıl üretici hale getirileceği konusunda proje üretilmesi gerektiğini de kaydederek, BM'nin orada kalıcı barışın sağlanması için çalışmasını istediklerini söyledi.

Kızılay Kadıköy Şube Müdürü Şeref Ekşi de Somali'ye yönelik yardımların Türk milletinin merhamet elinin göstergesi olduğunu ifade ederek, ''2868''e atılacak bir boş SMS ile 5 lira bağışta bulunulacağını ve böylece 5 kişilik bir ailenin 1 günlük gıda ihtiyacının karşılanacağını belirtti.

Ekşi, bugün 75 ton gıda malzemesi teslim aldıklarını ve bunları gemi ile 8-10 günde Somali'ye ulaştıracaklarını kaydetti.

Törene, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, milletvekilleri ile belediye başkanları katıldı. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler