YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP gensoru önergesini yeniledi
CHP gensoru önergesini yeniledi
21 Mayıs 2013 12:42
CHP, "Başkentgaz'ın ihale sürecini onaylayarak, kamunun ve halkın zarar görmesine neden olduğu" iddiasıyla Erdoğan hakkında verip geri çektiği önergeyi tekrarladı.

CHP, "Başkentgaz'ın ihale sürecini onaylayarak, kamunun ve halkın zarar görmesine neden olduğu" iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verip geri çektiği önergeyi yeniledi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve 50 milletvekilinin imzasını taşıyangensoru önergesinin gerekçesinde, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin yüzde 80'inin 2007'de 3 kez ihaleye çıkarıldığı, 3 milyar dolar gelir beklenen ihalelerde verilen en yüksek teklifin 1 milyar 610 milyon dolar olması ve bedellerin ödenmemesi nedeniyle özelleştirmenin gerçekleştirilemediği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın bir televizyon kanalında "Karlılık olayını milletimizin lehine düşünmek zorundayız. Mesela Başkentgaz'da 1.5 milyar doları yakalamışız. Türkiye bu kadar güçlü olmuşken, enerjide bu kadar güçlü bir yere gelmişken, sen nasıl oluyor da 'şimdi 1.100 veriliyor' demez misin?'' dediği ifade edildi.

Gerekçede, şöyle denildi:

"Piyasa değeri çok daha yüksek olan Başkentgaz'ın bu kadar düşük bedelle satılmasıyla oluşacak kamu kaybı son derece büyüktür.

Başbakan'ın kendi sözlerinin aksine, Türkiye'nin 2. büyük doğalgaz dağıtıcısı olan Başkentgaz ihalesini, hangi gücün etkisiyle ve hangi pazarlıklar sonucunda onayladığını kamuoyuyla paylaşması ve hesap vermesi gerektiği çok açıktır.

Ayrıca, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin özelleştirilmesiyle Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çok önemli bir gelir kaynağından mahrum olması yanında, doğalgaz satış fiyatındaki kamu kontrolü tamamen ortadan kalkacak; tüketiciler, dağıtıcı firmanın tekel gücünden kaynaklanan fiyat politikasıyla mağdur olacaktır."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler