21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın193,363
 • BIST94.671
 • Dolar4,7582
 • Euro5,4831
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2385
 • İstanbul28 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu itiraf etti
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Koalisyon fikrine sıcak bakmıyorum. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar, CHP iktidarını zorunlu kılıyor. Koalisyonlar Türkiye'nin sorununu çözmez" dedi.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu itiraf etti
28 Mayıs 2015 / 15:02 Güncelleme: 28 Mayıs 2015 / 15:02

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV'de yayımlanan "Liderler Konuşuyor" programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"Tek başınıza iktidar olur musunuz" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Bütün amacımız o. Şunu çok samimi söylüyorum, 27,5 yılını bu devletin büyümesi, kalkınması, harcamaların sağlıklı yapılması için harcayan bir kişi olarak söylüyorum; devletin çivisi çıktı, hukuk, anayasa yok, ekonomi Sayın Cumhurbaşkanı'nın deyimiyle '3 yıldır patinaj yapıyor', etrafımız kan gölü, dışarıdan tamamen soyutlandık, istenmeyen bir ülke görünümündeyiz. Bunları aşmanın tek yolu var; CHP'nin tek başına iktidar olması" cevabını verdi.

"Nasıl koalisyon yapacaksınız"

"CHP olarak koalisyona nasıl bakıyorsunuz" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Koalisyon fikrine sıcak bakmıyorum. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar, CHP iktidarını zorunlu kılıyor. Bunu inanarak söylüyorum, eğer bir ülkede 17 milyon yoksul varsa hangi koalisyon bunu çözecek? Koalisyonlar Türkiye'nin sorununu çözmez. Türkiye'nin sorununu çözecek olan siyasal iktidarın ufku olması, sokaktaki vatandaşı, esnafı, çiftçiyi düşünmesi lazım. Tek başına iktidar olanların ceplerini değil vatandaşın cebini düşünmesi lazım. İsrafı önlemesi lazım. İsraf konusunda kendilerine haklılık kazandırmak için Diyanet'i kullanıyorlar ve öyle bir yanlış örnek verdiler ki Diyanet İşleri Başkanı ile Papa'yı kıyasladılar. Eğer israf nedir örnek vereceksen, Sevgili Peygamberimizi senin örnek vermen lazım."

"Bir koalisyon oluşursa bunu 4 yıl götürmeli midir? Yoksa birilerinin dediği gibi erken seçim söz konusu olur mu" sorusunu yanıtlarken Kılıçdaroğlu, sağlıklı işleyen demokrasilerde koalisyonların da tek başına iktidarların da olabileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

"Bugün, Türkiye'nin yaşadığı ciddi bir sorun var, hem içeride hem dışarıda. Türkiye'nin yeniden rehabilite edilmesi lazım hem içeride hem dışarıda. Ufku geniş olan, Türkiye'nin sorunlarını çözen, hem bugünü hem geleceği iyi, sağlıklı değerlendiren bir yönetime ihtiyacı var. Bunun için açık ve net söylüyorum, bu ülkenin CHP iktidarına ihtiyacı var. Biz hem bugün var olan sorunları hem gelecekte Türkiye'yi şaha kaldıracak projelerimizle yola çıkıyoruz. Bizim dışımızda hiçbir siyasal parti, bizim gösterdiğimiz net tutarlılığı şu ana kadar göstermiş değil. Bizim ortaya koyduğumuz projelerin hiçbirisine, hiçbir siyasi parti, iktidar dahil 'Yanlıştır' demiyor. Sadece sordukları soru şu; 'Nasıl yapacaksınız?' Biz yapacağız bunu, nasıl yapacağımızı da çok iyi biliyoruz."

"Şartlar koalisyonu gerekli kılarsa CHP kiminle yan yana gelir, kırmızı çizgileriniz nedir? AK Parti ile koalisyon yapar mısınız" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Biz bütün siyasal partilere eşit mesafedeyiz, hepsine saygı duyarız.  İsrafı ve yolsuzluğu kendisine şiar edinmiş bir partiyle nasıl koalisyon yapacaksınız? Ben merak ediyorum, yarın birisi bana dönüp 'Ey Kılıçdaroğlu, sen seçim meydanlarında diyordun ki: Kul hakkı yiyene karşıyız biz. Bunlar ne yaptılar? Sen nasıl oldu da bunlarla tekrar bir araya geldin' diye sorduklarında ne söyleyeceğim ben? Yolsuzluk diz boyu" cevabını verdi.

"Sandıklara sahip çıkın"

"Sandık güvenliğinin" sorulduğu Kılıçdaroğlu, bu konuda önemli çalışmalar yürüttüklerini, son seçimlerde ıslak imzalı tutanakların yüzde 70'ine ulaştıklarını, bu seçimlerde bunu yüzde 100 yapmak istediklerini kaydetti.

Kemal Kılıçdaroğlu, seçim hileleri ve sandık güvenliğinin sağlanması konusunda çok duyarlı olduklarını belirterek, diğer siyasi partilere de "sandıklara sahip çıkma" çağrısında bulundu.

 

AA

8 haziran sabahı
 // ali yardımcı
yine ortalardan kaybolacaksınız.......
28 Mayıs 2015 16:21
Etrafimiz Kan Golu
 // uykucu
diyor. Sonra butun tecrubesi SSK Umum Mudurlugunden ibaret olan, ve eski Baskaninin bir serbest gures kasetiyle is basina gelen, kendisinin bu islere care olabilecegini soyluyor. Kisi kendin bilmek gibi irfan olmaz demis atalarimiz. Manasi cok derin de olsa; KK sen seni bil sen seni....
28 Mayıs 2015 Perşembe 15:15
siyasi sarhoşluk
 // Nurettin
Fukara öyle inandırıyorlar ki tek başına iktidar olacak şekilde kendinden emin:)) Yada darbe bekliyor her halde..Yoksa insan neden kör olur...
28 Mayıs 2015 14:56
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler