YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP: Eğer HDP yer almazsa biz de yer almayız
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Eğer HDP seçim hükümetinde yer almazsa biz de yer almayız" dedi.
CHP: Eğer HDP yer almazsa biz de yer almayız
18 Ağustos 2015 / 13:10 Güncelleme: 18 Ağustos 2015 / 13:14

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kurulacak olası bir seçim hükümetine MHP'nin ardından HDP'nin de üye vermeme kararı alması durumunda kendilerinin de bu hükümete Bakan vermeyeceğini belirtti.

Reuters'a değerlendirmelerde bulunan Altay, anayasanın 116. maddesine göre kurulacak bir seçim hükümetine muhalefet partilerinin üye vermeye çok olumlu bakmadıklarını belirterek, "MHP zaten bu hükümete üye vermeyeceğini açıkladı. HDP de çok olumlu değil bu konuda. Eğer HDP de üye vermezse AKP'nin çoğunlukta olduğu bir hükümete biz payandalık yapmayız, biz de Bakan vermeyiz."

Altay, bunu partinin yetkili kurullarında değerlendireceklerini de sözlerine ekledi.

Davutoğlu'nun görevi bu akşam Erdoğan'a iade etmesinin ardından Hükümet kurma yetkisinin kendilerine verilmesi gerektiğini söyleyen Altay, şunları kaydetti:

"Saray'ın yapması gereken, görevi hemen bu akşam 21:00'de CHP'ye vermektir. O durumda biz görüşmelere hemen yarın başlarız. HDP'nin dışarıdan desteklediği bir hükümeti MHP ile kurmak isteriz. Ama bu olmazsa da CHP azınlık hükümetini de kurarak ülkeyi seçime götürmek mümkündür."

"39 GÜNÜ KAYBETMİŞİZ. YENİDEN AKP İLE BİR OTURMAYA GEREK VAR MI BİLEMEM"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümeti kurmakla görevlendirilmesi halinde nasıl bir yol izleyeceği sorusunu da yanıtlayan Altay, bunun öncelikle Merkez Yönetim Kurulu'nda değerlendirileceğini belirtti. Altay, "Ama zaten 39 günü kaybetmişiz. Yeniden AKP ile bir oturmaya gerek var mı bilemem. Olması gereken MHP ve HDP'nin desteğini alarak bir CHP azınlık hükümetidir" dedi.

Öncelikle MHP'ye bir koalisyon teklifi de götüreceklerinin altını çizen Altay, amaçlarının Türkiye'yi CHP'nin başkanlığında seçime götürmek değil, mümkünse koalisyon hükümeti kurmak olduğunun altını çizdi.

Matematiksel olarak buna imkan olduğuna işaret eden Altay, şöyle konuştu:,

"MHP'nin, Sayın Bahçeli'nin bu konudaki tavrını, görüşünü, anlayışını almamız, ölçmemiz lazım. Koalisyon olmuyorsa, CHP'nin kuracağı bir azınlık hükümeti ile Türkiye erken seçime gitmeli. Diğer bir seçenek de 116. maddeye göre Cumhurbaşkanı'nca görevlendirilecek bir başbakan tarafından kurulacak bir hükümettir. O hükümete de hem MHP hem HDP üye vermeyeceklerini sanıyorum açıkladılar."
 
Anayasa'nın 116. maddesi gereğince kurulacak hükümete CHP'nin üye verip vermeyeceğinin de sorulduğu Altay, "İki muhalefet partisinin üye vermediği ve ağırlıklı AKP'li üyelerden oluşacak bir hükümette biz payanda olarak bulunmayı arzu etmeyiz. Ama nihai kararı MYK'mız verir" dedi.

"BAHÇELİ, SARAY ENTRİKALARINA ALET OLUP TÜRKİYE'NİN ANAHTARINI AKP'YE VERMEZ"

Altay, "MHP hiçbir şekilde HDP ile aynı ortamda bulunmayı istemedi. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli'yi HDP hassasiyetine rağmen ikna edebilir mi?" sorusu üzerine ise MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın bir televizyon kanalının canlı yayınında yaptığı değerlendirmelere işaret etti.

"Semih Bey'i izledim. Olumluydu bence yaklaşımı. Negatif değildi en azından" diyen Altay, şunları kaydetti:

"Sayın Bahçeli'nin 39 gündür sergilenen bu saray entrikalarına teslim olacağına ihtimal vermem. Saray bir projeksiyon geliştirdi, Türkiye'nin 40 gününü, hatta 2-2,5 ayını çaldı. Şimdi Sayın Bahçeli böyle bir alternatif çıkmış iken bu alternatifi elinini tersiyle itip de saray entrikalarına alet olup tekrar Türkiye'nin anahtarını AKP'ye vermez diye düşünüyorum."
 

...
 // Rıza
Bu ülkeden hain CHP zihniyeti temizlenmeden hiçbir şey yapılamaz......
18 Ağustos 2015 17:00
 // fatih
Vallahi vatana millete keşke böyle bir iyilik yapsanız. Sıkmaya başladı demi yemedi devlet yönetiminde olmak. Siz bir de seçim kazanıp iktidar olsanız neler olacak kim bilir. Bari bu sefer adam olup sözünüzü tutunda, dediğiniz gibi girmeyin bu işe. Ak Parti halleder meraklanmayın. ...
18 Ağustos 2015 Salı 15:18
Takke dustu
 // uykucu
Kel gorundu. Kim kimin ikizi ortaya cikti....
18 Ağustos 2015 Salı 13:47
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler