YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, Davutoğlu'na randevu verdi!
CHP, Davutoğlu'na randevu verdi!
12 Eylül 2009 07:31
CHP, Kürt açılımı için randevu vermedi ancak Ermeni açılımı ile ilgili Davutoğlu iel görüşmeyi kabul etti...
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Ermenistan Protokolü” konusunda bilgi vermek üzere randevu talep ettiği CHP’den olumlu yanıt aldı. Baykal, Davutoğlu’na 15 Eylül Salı günü için randevu verdi. MHP ise talebi kabul etmedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Ermenistan Protokolü” ve “Kafkaslar’daki Gelişmeler” konusunda bilgi vermek üzere TBMM’de grubu bulunan ve seçimlerde yüzde 1 oy oranını geçen parti liderlerinden randevu istedi. Kürt açılımı konusunda hükümetin talebine soğuk bakan CHP lideri Deniz Baykal, Davutoğlu’na 15 Eylül Salı günü saat 14.00 için randevu verdi. MHP, talebi kabul etmedi.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, dün TBMM’deki makamında Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nu kabul etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan Davutoğlu, Meclis çalışmalarına başlamadan önce BM çalışmaları için New York’a gitmesinin söz konusu olduğunu belirtti. Davutoğlu, Şahin’e Kafkasya ve Ermenistan süreci, Karabağ sorunundaki gelişmeler, Irak-Suriye arasındaki çalışmalar ve diğer gelişmeleri aktardığını belirtti.
Randevuların birkaç gün içinde netleşeceğini kaydeden Davutoğlu, “Sayın Başkan’dan kapalı oturum için bir talebiniz oldu mu? Genel görüşme ya da Genel Kurul’u bilgilendirme yönünde” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi. Davutoğlu, Ermenistan’la 6 haftalık protokol süreciyle ilgili olarak, “Şimdi fiilen sayın Meclis Başkanımızla görüşerek bunu başlatmış oluyorum. İnşallah kamuoyumuzda tartışılacak. Görüşü olan bütün siyasi partilerimize, kurumlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza her türlü bilgilendirme çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

‘Daha önce de olmuştu’
Davutoğlu, Azeri-Ermeni çatışmasıyla ilgili soru üzerine de şunları söyledi: “Ürdün’de görüştüğüm Azerbaycan Dışişleri Bakanı detayları bana anlattı. Bölgede kalıcı barışı tesis etmeye çalışıyoruz. Bu tür çatışmalar daha önce de olmuştu. Biz Ermenistan ile daha kapsamlı ve kalıcı normalleşmenin bölgede gerçekleşmesi için çaba sarf ediyoruz.”Baykal niçin randevu verdi?
CHP kaynakları, Baykal’ın Davutoğlu’na randevu vererek, hükümetten gelebilecek “CHP her şeye karşı” argümanını boşa çıkardığını, Baykal’ın temel sorunlarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘le de görüştüğünü söyledi. Davutoğlu’yla görüşmenin Ermeni açılımına CHP vizesi anlamına gelmediği vurgulandı.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler