YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP: Darbeciler sivil mahkemelerde yargılansın
CHP'den şaşırtan '15.madde'çıkışı!
CHP: Darbeciler sivil mahkemelerde yargılansın
01 Temmuz 2009 / 08:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP yönetimi darbecilere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne götürmeye hazırlanırken partinin hukukçu kurmaylarından Sinan Yerlikaya, çarpıcı bir çıkış yaptı. MYK üyesi Yerlikaya, darbecilerin tam bağımsız sivil mahkemelerde yargılanması gerektiğini belirterek, "Biri darbeye teşebbüs etmiş ise bu demokrasiye aykırıdır. Demokratik ülkelerde suçtur.


Suçun görüleceği yer de sivil mahkemelerdir." dedi. Yerlikaya, TCK'da yapılan değişikliğin önemli bir merhale olduğunu dile getirdi. Anayasa'da da benzer adımların atılmasını istedi.


Eski Tunceli Milletvekili Yerlikaya, "Demokratikleşme ve sivilleşme konusunda çok önemli bir merhale kat edildi. Yasalarımızda terör ve darbe konusu çok açık. Yani ister asker, ister polis olsun teröre karışan kişilerin sivil mahkemelerde yargılanacağı bellidir. Yasalar, askerî personelin de askerî suçlarla ilgili askerî mahkemelerde yargılanmasını öngörüyor. Ama bunu adamakıllı yapmak lazım. Tam bir yasal düzenleme ile ortaya koymak gerekir. Bunun altını üstünü doldurmak lazım." şeklinde konuştu. Yerlikaya, 12 Eylül darbecilerini koruyan Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasını da istedi. Bu tür işlere yeltenen herkesin yargılanması gerektiğinin altını çizdi. Adres olarak sivil yargıyı gösterdi. Yerlikaya, darbeye teşebbüs eden sivil ve askerî personelin bağımsız sivil mahkemelerde yargılanması gerektiğini vurguladı.


Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler