YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, Cumhuriyet Eylem Partisi haline geldi
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ülkede nerede bir eylem oluyorsa CHP’lilerin de orada yer aldığını belirterek, CHP’nin halkın partisi yerine eylem partisi haline geldiğini söyledi.
CHP, Cumhuriyet Eylem Partisi haline geldi
28 Eylül 2013 / 15:09 Güncelleme: 28 Eylül 2013 / 15:10

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partisinin Genişletilmiş İl Divan Meclisi Toplantısına katılmak üzere geldiği memleketi Yozgat’ta, Sorgun ilçesinde bir alışveriş merkezinin açılış törenine katıldı.

Daha sonra Sorgun Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bozdağ, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Pazartesi günü açıklanması beklenilen Demokratikleşme Paketinin içeriğini sorması üzerine Bozdağ, Demokratikleşme Paketi’nin yeni bir paket olmadığını AK Parti hükümetleri döneminde 11 yıldır Türkiye’de devam eden demokratikleşme adımlarından bir tanesi olduğunu belirtti.

Bozdağ, “Paketin detaylarını sayın başbakan pazartesi günü Türkiye kamuoyuyla paylaşacaktır. Bu paylaşmadan sonra detaylar üzerinde daha sağlıklı bir tartışma yapılabilecektir. Paket Türkiye’nin doğusuyla, batısıyla, güneyiyle, kuzeyiyle 76 milyon Türk insanının tamamını etkileyecek bir pakettir. Demokratikleşme konusunda son derece önemli adımlar içermektedir. Bu adımlar üzerinde pazartesinden itibaren daha detaylı konuşma fırsatımız olacaktır.” dedi.

“Ülkede nerede eylem oluyorsa, CHP orada"

Bir gazetecinin 'gezi olaylarında ortaya çıkan palalı şahsın Cumhuriyet Halk Partili olduğu iddia ediliyor' sorusuna ise Bozdağ şu cevabı verdi:

“Bunu CHP’lilere sormak lazım. Çünkü iddiayı ortaya atan, kamuoyunda CHP’li kimliğiyle tanınan birisi. Gezi eylemlerine katılan, onların kurduğu platformlara katılan, onlarla beraber hareket eden birisi. Palalı bir kişinin talimhanede meydana çıkacağını, sonra da bu olayın AK Parti üzerine yıkılacağını bir CHP’liden duydunu söylüyor. Tanık olarak da CHP nin genel başkan yardımcısını ve başka birilerini de söylüyor.

Bu açıklamasını da mikrofondan yapıyor. Kamuoyuna açık bir ortamdan yapıyor. Yani iddiayı ortaya atan CHP’li birisi. Bu iddiaya yalan diyen yine CHP’li birisi. Yani bunu CHP'nin kendi arasında çözmesi lazım. Çünkü Türkiye’nin neresinde bir kargaşa ortamı oluşturmak isteyen varsa oraya baktığınızda CHP’nin milletvekillerini, parti mensuplarını, o olayların içinde, önünde, arkasında görür olduk.

CHP planların- projelerin üretildiği ve bu plan ve projelerin hayata geçirilmesi için halktan oy arayışı içerisinde olan bir parti olmaktan adeta çıkmış görüntüsü veriyor. Yani ne partisi? Eylem partisi.. Nerede bir eylem varsa CHP’liler orada bitiveriyorlar. Ya içindeler, ya önündeler, ya arkasındalar.

Eylemi başkaları ortaya koysa hemen o eyleme sahiplenme gayreti ve yarışı içerisine giriyorlar. Yani Cumhuriyet Eylem Partisi haline gelmiş. Halbuki CHP halkın partisiyse bu halkın tamamını kucaklayan bir parti gibi hareket etmesi lazım şu anda gördüğümüz kadarıyla marjinal ve radikal grupların hegemonyasında bir görüntü veriyor.

CHP’den Mustafa Sarıgül konusunda da bir türlü net bir açıklama çıkmadığını anlatan Bozdağ şunları kaydetti: "Günlerdir Sarıgül girdi - giriyor, üye oldu - oluyor.. Yani bunları konuşup duruyorlar. Bir tanesi de çıkıp 'doğrudur, bizim üyemizdir' diye açık açık konuşamıyor.

'Bizim adayımız olacak' diye açık açık konuşamıyor. Bir tanesi çıkıp başka bir değerlendirme yapmıyor veya yapamıyor. CHP kendi görüşlerini düşüncelerini bu anlamda parti içi rekabetler veya başka hesaplarla açıklamaktan da adeta çekinen bir parti durumunda olduğu, o yüzden fikir partisi olmayınca fikirlerinden çok eylemleri konuşuluyor. Ben epey bir zamandır CHP’nin fikirleriyle konuşulmadığını görüyorum. Eylemleri ile konuşuluyor.

Eylemlerde tabi bir takım radikal grupların ortaya koyduğu olaylar bazı terör örgütlerinin yönlendirdiği hadiseler içerisinde ortaya koyulan eylemler yani başkalarının eylemlerinde bir CHP’nin eylemselliğini görüyoruz. Eylemleri ile öndeler. Biz CHP’nin fikir ve projeleriyle gündemde olmasını arzu ederiz. Çünkü biz sokakları terörize eden insanların huzurunu sükununu barışını birbirine karşı sevgisini saygısını bozan eylemlerin içerisinde asla olmadık olmayı da asla tasvip etmeyiz"

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler