YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP çok önemli üçüncü bir şey yapmalı"
CHP Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, CHP'nin değişen sosyal demokrat yapısını, başörtüsüne bakışını, paralel yapı ile ilişkisini anlattı.
"CHP çok önemli üçüncü bir şey yapmalı"
24 Eylül 2014 / 05:31 Güncelleme: 24 Eylül 2014 / 08:03

Kanal A'da yayınlanan ve Fatin Dağıstanlı ile Celal Kazdağlı'nın sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programının bu haftaki konuğu CHP Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu idi.

Bekaroğlu, hakkında yıllardır konuşulan ve 28 Şubat döneminde yargılandığı, 'Atatürk'e dinsiz dedi' konusunun yanlış yorumlamadan ibaret olduğunu belirterek konuşmasına başladı ve şunları söyledi:

Atatürk'e dinsiz denildiğine ilişkin iddialar...

1993'te yazdığım bir yazı var. Ama Atatürk ile ilgili filan değil. Tam tersi farklı bir konuyla ilgiliydi. İslamcılıkla ilgili yazılan bir yazıydı. Yüzeysel İslamcılığın eleştirildiği, aslında ironik, hikaye tarzında bir yazıydı. Bu yazıda eleştirel olarak kullanılan bir kelime daha sonra 'Atatürk'e hakaret için kullanıldı' diye, üniversite içerisindeki 28 Şubat'a ait bir kavgaya alet edildi. Defalarca soruşturuldu, yazıldı. Mahkemeye verdiler, 28 Şubat Mahkemelerinde yargılandım, beraat ettim. Ama hala bu konuyu ciddi bir şekilde konuşuluyor, tartışılıyor.

Ben, bugünkü 'İslamcılığı' 1980'lerden başlayarak değişik şekillerde eleştirmiş, toplantılarda, sempozyumlarda konuşmuş, yazılar yazmış birisiyim. O çerçevede gençlerin çıkardığı bir dergide yazılmış bir yazı. Komünizmle mücadele döneminden başlayarak İslamcılığın şekillenmesi, o yüzeysel sloganlar üzerinden giden hakkın eleştirildiği ve sonunda da bütün bunların muhasebesini yapanın olup olmadığını soran bir yazı.

Kesinlikle Atatürk ile ilgili değildir. Atatürk'e küfredilmemiştir. Ben aklı başında bir insanım, neden Atatürk'e küfredeyim? Nereden bileyim Atatürk'ün dinsiz olup olmadığını.

"CHP değişti"

CHP'nin bu ülkenin insanlarının değerlerine ve inancına ters giden tutumunun ve yapısının değiştiğini görüyorum. CHP Sayın Kılıçdaroğlu ile beraber bir sosyal demokrat programı hayata geçirmeye çalışıyor. Bu çok kolay bir şey değil. Türkiye'de siyasetin nasıl yapıldığını, geçmişi biliyoruz.

1930-1940'larda Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş, milliyetçilik ile ulus inşa dönemleri var. Bu coğrafyayı, birliği, Anadolu'da sağlamak için ulus inşa projesi hayata geçirilmiş. O günün şartlarına bakıldığında aslında çok mantıksız gelmez. Ama çok acı olmuş, istenmeyen olaylar yaşanmış vs onlar bir tarafa. Ama bugün ise, bütün farklı kimliklerin kendini ifade edebileceği, çoğulcu bir demokrasi Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü sağlayacak. Dolayısıyla bana göre CHP bu doğrultuda bir çaba var.

CHP'nin başörtüsüne bakışı

Sayın Kılıçdaroğlu geldiğinden beri, türban bir siyaset konusu olmaktan çıktı. Türkiye rahatladı. Bugün çok da gerek yokken, fiilen zaten mümkünken, bir yönetmeliği çıkardılar, hükümet sözcüsü duyurdu, tekrar türban siyasetin gündemine gelmeye çalışıldı. Ama CHP bu oyuna girmedi. CHP'nin gündeminden başörtüsü çıktı.

CHP diyor ki; "Biz kimlikler, inançlar, yaşam tarzları ile ilgili asla ve asla bir problem değiliz. Devletin görevi herkesin kendilerini ifade etme konusunda önlerini açmaktır, garantisi olmaktır.

Bu siyasetin konusu olmasın. Bu hak ve özgürlükler konusudur. Orada kalsın ve kim nasıl inanıyor, düşünüyorsa, kendisini nasıl ifade ediyorsa, bu ülkede o şekilde yaşasın. Bunu kimse tartışmıyor bile.

"CHP üçüncü kere çok önemli bir şey yapmalı"

CHP'nin, cumhuriyetin kurulması ve çok partili hayata geçilmesinde imzası var. Üçüncü kere çok önemli bir şey yapmalı. Ben inanıyorum ki yapacak. Gerçekten çoğulcu bile demokrasi, Türkiye'nin kimlik siyasetinden çıkması, bunu yapacak.

Biz çıkıp Adalet ve Kalkınma Partisi'nde bir tane bile alevinin bulunmamasını eleştirmiyoruz. Bunlar doğru bir şey midir? Yanlıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi de bir kitle partisidir. Eğer değerler, yaşam tarzları üzerinde siyaset yapılmazsa, Türkiye'nin her inanç, her yaşam tarzı CHP'de, AKP'de kendini bulacak.

"CHP'nin 'Paralel Yapı' ile birlikte siyaset yaptığına inanmıyorum"

CHP'nin 'Paralel Yapı' ile birlikte siyaset yaptıklarına inanmıyorum. Öyle bir şey yok. CHP, Gülen Hareketi'yle beraber siyaset yapmıyor. Seçim stratejisini eleştirebilirsiniz. Ama bakın bir insan hakları ihlalinin altını çizmekle, insan haklarını uğurlayan kesimle siyasi olarak aynı paralelde olmak anlamına gelmiyor.

Ergenekon, Balyoz vs soruşturmalar oldu. Ben bu soruşturmaları Türkiye demokrasisinin kurumsallaşması açısından çok anlamlı görürdüm. Dünya kadar hak ihlalleri yapıldı. Özel hayatları deşifre etmeye kalktılar. Sürekli uyardık. Bir yerde bir emekli askerin çok özel hayatını gündeme getirdiler. Ben de; "Böyle bir şey olur mu arkadaş?" dedim. Bizi gizli Ergenekoncu ilan ettiler. Ben o zaman hakları savundum. Ben 'darbe yapmadılar' filan demedim. Haklarını savundum. Şimdi de haklarını savunuyorum.

Bir gemide bir şey var diye tüm gemiyi batırmak olur mu? Yanlışlar olabilir ama hukukun ne haline geldiğine bir bakın!

"Paralel Yapı'yı 2009'da söyledim"

Ben cemaatleri sivil toplum örgütleri olarak kabul ederim. Örgütlenirler, dini anlatırlar, okullar, yurtlar kurarlar, yardım faaliyetleri yaparlar. Bunlar olabilir, olmalıdır da. Bu coğrafyada hep olmuştur. Ama böyle bir cemaat başka şekilde örgütleniyor, kayıt dışı ise, gizli insanların ne yaptıklarını bilmiyorlarsa, devletin kademelerine bir şekilde uzanıp, orada kendi hiyerarşileri ile bir iş yapıyorlarsa ki bu hukuken ortaya çıkmış, ispatlanmış değil, bunlar yanlış bir durum.

Böyle endişe taşıdığım için ben 2009'da; "Gülen Cemaati ile söylenenler, görünen o ki üst tarafı örgüt, alt tarafı cemaat ve iktidar arayışları var" dedim. Ben bugün de aynı şeyleri söylüyorum. Umarım adil bir yargılanma olur. Çok da hayırlı bir şey yapılıyor. Umarım herkes bundan ders alır ve  bu yapı cemaat sınırlarına çekilir. Ülkeye, millete ve insanlara hizmet eder.

"Demokraside sandık yeterli değildir"

Demokraside sandık çok önemlidir. Sandığın olmadığı yerde, demokrasiden söz edilemez. Ama demokraside sandık yeterli değildir. Sandığın tamamlayıcıları vardır. Seçimle gelen insanlar hukuk içerisinde yönetecekler. Siyasi sorumlulukta hesap halka verilir.

Peki soruyorum. Bu kadar oy alındı. Bunlar adil şekilde yargılanmamalı mı, soruşturulmamalı mı?

"CHP'nin aleyhine olan bir algı oluşturuldu"

CHP ile paralel yapının kol kola gittiği algısı oluştu ve bu CHP'in aleyhine oldu. Bunu kabul ediyorum. Devleti siyaset yolunun dışında başka bir yolla ele geçirme durumu yanlıştır. Bu ülkede darbe gelenekleri var, dini kullanarak devleti ele geçirmek, dini kullanarak iktidarı sürdürmek filan bunların hepsi yanlıştır. CHP böyle bir siyasetin yolunda olmayacak.

Suç işleyen bir insan illa ki yargılanmalı. 17 Aralık'tan önce de paralel lafı dolanıyordu. Hangi ciddi soruşturma yapıldı? Yargılansınlar, destekleyelim. Ama herkes yargılanacak. Kimse hukuktan muaf olmayacak, kimse için de özel mahkemeler kurulmayacak.

CHP bir alevi partisi mi?

CHP'nin alevi partisi olduğu düşüncesi yanlıştır. CHP bir sosyal demokrat bir partidir. Herkes kendisini bu partide ifade edecek, ediyor da. Bakın her kola gidin, herkesten insan vardır. CHP en kötü zamanda bile yüzde 25 oy alıyor. Evet, bazı yerler oy alamıyor. Bunlar konjektüreldir, geçmişte almıştır, yine alacaktır. Her kimlikten, her inançtan CHP'de insan vardır, CHP bir kitle partisidir.

CHP bu çizgide, sosyal demokrat yapısı ile giderse oy oranını arttıracaktır. Sosyal demokrat programı anlatılacak. CHP din düşmanı değildir. CHP, kimsenin dinine, mezhebine, inancına karışmaz. Tam tersi bunların garanti altına alınmasını istiyor. 'CHP ülke yönetemez' algısını yıkacağız. Türkiye'nin rant ekonomisinden üretim ekonomisine nasıl geçeceğini, ne olacağını, kaliteli eğitimin nasıl olacağını anlatacağız insanlara. Bu algılar yıkılacak. Bu sosyal programını ne kadar anlatırsa o kadar başarılı olacaktır. CHP ana muhalefet partisidir. Böyle de olması gerekiyor. Çünkü, ülkede kimlik üzerine kurulan siyasi partiler tehlikelidir. Türkiye'nin bunları aşması gerekiyor.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

bekar oglu
 // nuh
sözün tesiri yok söylemezsem olmaz chp den hiç birşey olmaz bekar oglu yanlış durakda hemde ters yolda otobüs belkliyor...
24 Eylül 2014 Çarşamba 15:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler