YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“CHP bütün darbelere karşı çıkmıştır”
“CHP bütün darbelere karşı çıkmıştır”
08 Temmuz 2013 19:23
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetiminin askeri darbe ile görevine son verilmesinin ardından yaşanan olaylarıyla kaygıyla izlediklerini belirtti.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Mısır, Suriye ve Irak’ta yaşanan olayları değerlendi. Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetimine askeri darbe ile son verilmesinin ardından artan şiddet ve gerilimi kaygıyla izlediklerini ifade eden Loğoğlu, darbenin hemen ardından hissedilen iki sonucunun olduğunu vurguladı.

“CHP bütün darbelere karşı çıkmıştır”

Bunlardan birincisinin Tahrir Meydanı’nın demokrasi ürütme gücünü darbenin yok ettiğini sözlerine ekleyen Loğoğlu, “ikinci sonucu ise; ülkede var olan ve hepimizin yakından izlediği gerginlik ortamının askeri darbeden sonra süratle çatışma ve bir şiddet ormanına dönüşmüştür. Bu iki sonuçta maalesef çok olumsuzdur. CHP bunu Genel Başkanımızın ağzından ve diğer yetkililerin yaptığı açıklamalarla Mısır’daki darbeyi onaylamadığımızı defalarca söyledik. CHP bütün darbeleri askeri olsun sivil kaynaklı olsun hep karşı çıkmıştır. Bu tutumumuz ilke tutumumuzdur. Bütün koşullarda da sürecektir” diye konuştu.

“Mursi uzlaşı fırsatını kaçırdı”

Loğoğlu, “Uzlaşı fırsatlarını defalarca elinin tersiyle iten, Anayasa’yı bir baskı aracı olarak algılayıp kendi gücünü attırma yönünde değiştiren, rejimi demokrasi doğrultusunda değil dini esaslara dayalı bir yönde değiştirmeye çalışan Cumhurbaşkanı Mursi’nin avukatlığını yapmayı biz demokrasi savunuculuğu olarak görmüyoruz” dedi.

Mısır’da darbenin kötü olduğunu dile getiren Loğoğlu, sorunun çözümün diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Mursi’nin diyalog fırsatını kaçırdığını ve askerin bu ortamı fırsat bilerek bir darbe yaptığı belirten Loğoğlu, “Türkiye’de Mursi’yi abartılı bir şekilde savunanların ve AK Parti’nin bize iki amacı var. Birincisi Gezi Parkı olayları nedeniyle kontrol edemedikleri Türkiye gündemini değiştirmeye çalışmaktır. İkicisi Türkiye’nin Mısır politikasının çöküşünü gizlemek” diye konuştu.

“Mısır'daki askeri darbe diğer Arap ülkerini de olumsuz etkileyecektir”

Mısır’daki askeri darbenin Arap ülkelerinde yükselen özgürlük ve demokrasi talepleri içinde olumsuz bir gelişme olduğunu vurgulayan Loğoğlu, Mısır’daki askeri darbenin diğer Arap ülkelerini de olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Mısır’da askerlere ve siyasilere düşen görevinin ülkedeki gerilimin düşürülmesi olduğunun altını çizen Loğoğlu, Mısır’daki askeri darbeden memnuniyet duyanların demokrasiyle yakından uzaktan alakası olmayan ülkelerin olduğunu söyledi.

“AK Parti'nin işi değildir”

AK Parti’ye düşen görevin Mısır’ın iç işlerine karışmamak olduğunu dile getiren Loğoğlu, “Mursi’nin göreve iade edilip edilmeyeceği, hangi şartlarda altında bunun olup olmayacağı AK Parti’nin işi değildir. AK Parti’nin Mısır’a gölge etmemesi gerekir” dedi.

“CHP Irak'ın toprak bütünlüğünden yana”

Suriye’de yaşanan olaylara da değinen Loğoğlu, Suriye’deki olayların artarak devam ettiğini ve olayların Humus’a kaydığını söyledi. Irak Başbakanı Maliki’nin bölgeye yaptığı ziyaretin ardından Mesut Barzani’nin Bağdat’ı ziyaret ettiğini anımsatan Loğoğlu, “Önemli görüşmeler yapıldığını anlıyoruz. Ama bölgesel Kürt yönetimiyle Bağdat yönetimi arasında bu git gellerin Irak’ın geleceği açısından önemli ve yararlı olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu. CHP’nin Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu kaydeden Loğoğlu, Merkez yönetim ile bölgesel Kürt yönetimi arasında anlaşmaya varılması konusunda temennilerinin olduğunu aktardı.

“Ne biçim ülkedir bu”

Taksim Gezi Parkı’nda son günlerde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Loğoğlu, “Hükümetin baskı, şiddet anlayışında en ufak değişiklik görmüyoruz. Yapılan bütün eleştirilere rağmen polis halka şiddet uyguluyor. Buda yetmiyor elinde palalarla dolaşanlara tanık oluyoruz. Ne biçim ülkedir bu. Ülkede bir sakatlık yok. Sakatlık yönetememe biçimindedir. Tekmeyi sırtına yiyen genç kızın halini düşüne biliyor musunuz. O tekmeye atana artık isim bulamıyorum. Elinde palayla ortalığa saldıran kişi polislerin gözü önünde yapıyor. Bu Türkiye yakışmıyor. O kişi gözaltına alında ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyor” dedi.

“Genel Kurul'da yaşananları ben utançla karşılıyorum”

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Loğoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda yaşanan kavgaya ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

“Dün Genel Kurul’da yaşananları ben utançla karşılıyorum. Çünkü bu Meclis’te bu tür olayların olmaması lazım. Sadece TBMM’de olmuyor, başka Meclis’lerde de oluyor. Bunun en azından TBMM’de olmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Burada haklı haksız tartışmaya girmenin gerekli olmadığını düşünüyorum. Her halde burada iki tarafından bir katkısı vardır.  Ancak önemli olan herkesin özellikle konuşmalar sırasındaki üsluplarına ama üslup ötesinde içeriğe dikkat etmesi lazım”

“CHP’yi darbecilerin taşoreni olarak göstermek çok ağır bir suçlamadır”

Loğoğlu, “CHP’yi darbecilerin taşoreni olarak göstermeye kalkışmak, hele hele Türkiye Cumhuriyeti’nin Adalet Bakanının ağzından çıkması çok ağır bir suçlama. Buna hakkı yok. Buna tepki göstermek CHP’nin hakkı. Bu tepkiyi gösterirken olayların kürsüye onlarca yürüyen AK Parti milletvekili karşısında bir karışıklık olmasıda bana göre üzücü. Buna göre utanç veridir. Olayların kaynağına gittiğiniz zaman bunları önleyebilecek tutumun ve davranışların zor olmadığı, herkesin ölçülü olması gerektiği noktasına varıyoruz” dedi.

 

İHA

ya öyle mi?
 // ali
Bu sözü KK söylese hiç önemli değildi. Zira KK'nin beyni ile ağzı iletişim kuramıyor. Ancak bunu eski ve değerli bir bürokratın söylemesi CHP nin artık adam olmayacağının işaretidir. ...
10 Temmuz 2013 Çarşamba 12:42
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler