YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP bu ilde aday bulamıyor
CHP bu ilde aday bulamıyor
17 Nisan 2015 11:28
CHP'de Mersin'de boşalan kontenjan adayının kim olacağı bilmeceye dönüştü.

Umut Oran ve Rıza Türmen başta olmak üzere birçok ismin adaylığı konuşuluyor. CHP Mersin İl Başkanlığı'nın ise kent içi dengeler gözetilerek 'yerli' bir adayın tercih edilmesi yönünde genel merkeze rapor gönderdiği öne sürülüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, pazar günü partisinin seçim beyannamesini açıklayacak ve daha sonra ise ilki Almanya’da olmak üzere 60 ilde mitingler düzenleyerek 7 Haziran seçimleri için halka partisinin projelerini anlatacak. CHP’de beyanname ve mitinglerle ilgili hazırlıklar hızla sürerken, Mersin 4. sıra kontenjan adayı Mustafa Baysan’ın çekilmesiyle boşalan kontenjan için kimin aday gösterileceği bilmecesi bir türlü çözülemedi.

Radikal'den Ercan Sarıkaya'nın haberine göre; CHP yönetimi geçici aday listesinden Baysan’ın adını çıkarmadı ve YSK’ya bildirdi. Pazar günü saat 17.00’a kadar Baysan’ın istifasıyla boşalan kontenjan için yeni ismin tespit edilip YSK’ya bildirilmesi gerekiyor. Başta liste dışı kalan İstanbul Milletvekili Umut Oran ve İzmir Milletvekili Rıza Türmen olmak üzere birçok isim bu kontenjan için geçiyor. Mersin teşkilatının tercihi ise Umut Oran’a soğuk bakmamakla birlikte ‘yerli’ adaydan yana… '

Kent içi denge vurgusu

Mersin’de yapılan ön seçimden çıkan adaylar ve kontenjan uygulamasıyla kent içi dengelerin bozulduğu öne sürülüyor. "Mersin 2. bölge" olarak tanımlanan Silifke ve Erdemli ilçelerini de kapsayan bölgenin listelerde yeteri kadar temsil edilmediği dile getiriliyor.

Teşkilat rapor hazırladı

CHP Mersin İl Başkanlığı’nın parti merkezine boş kontenjanın ‘yerli’ adaydan yana kullanılması yönünde görüş belirttiği öğrenildi. Teşkilatın aday adaylarının özellikleri ve kentin dinamiklerini anlatan kapsamlı bir dosya hazırlayıp CHP Genel Merkezi'ne gönderdiği dile getiriliyor. Dosyada aday belirlenirken özellikle Silifke ve Erdemli gibi ilçeleri de kapsayan bölgenin temsilcisine dikkat edilmesi gerektiğinin vurgulandığı öğrenildi.

Öne çıkan isimler

Eğer CHP Genel Merkezi kent içi dengeleri gözeterek aday tespiti yaparsa iki isim öne çıkıyor. Bunlardan birisi mevcut milletvekili Ali Rıza Öztürk, ikincisi de eski Makine Mühendisleri Odası Başkanı Alper Turna. Alper Turna, anne tarafından Erdemli, baba tarafından Silifkeli ve uzun süredir Tarsus’ta kendi fabrikasını işletiyor. Eski Toroslar Belediye Başkan adayı Dr. Hasan Kılıç da adı konuşulan isimlerden. Tarsuslu adaylardan mevcut milletvekili Vahap Seçer’in adı da kulislerde konuşuluyor.

Etiketler: , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler