YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP bu günahtan kurtulamaz
Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Dersim tartışmalarıyla ilgili CHP'ye yüklendi.
CHP bu günahtan kurtulamaz
19 Aralık 2011 / 23:32 Güncelleme: 19 Aralık 2011 / 23:44

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AK Parti hükümetleri döneminde gelir ve gider kalemleri açısından Türkiye'nin en sağlıklı bütçelerinin yapıldığını ifade etti.

TBMM Genel Kurulunda, 2012 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor.

CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, iktidarın bazı uygulamalarını eleştirip ''vatanı sattınız'' ifadesini kullanması, AK Parti sıralarında tepkiye neden oldu.

Sataşmadan söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, konuşmacılarda izan ve ölçünün olması gerektiğini söyledi. Ölçü ve izan yoksa o insanın konuşmalarının da makul ve normal olarak tanımlanamayacağını ifade eden Canikli, ''(Vatanı satmak) ifadesi özelleştirmeyi anlatmak için kullanıyorsa, 1986 yılından beri özelleştirme yapılıyor. Biz iktidara gelene kadar 179 adet KİT yerli ve yabancıya satılıyor, 8 milyar dolar elde ediliyor. 2002'den 2011'e kadar 85 özelleştirmeden 32 milyar dolar gelir elde ediliyor. Birileri bu vatanı satıyorsa bedavaya satıyor, ucuza satıyor'' diye konuştu.

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, hak ve hukuk mücadelesi veren Kürtlerin ''paralel devlet arayışı içinde olmadığını'' söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın etrafındaki ''40 yıllık diktatörleri yeni fark ettiğini'' savunan Türk, ''Ben Başbakan'ın bu kadar saf olduğuna inanmıyorum ama bir karar verildi Ortadoğunun yeniden dizayn edilmesiyle ilgili. Sayın Başbakan'ın bunu gerçekleştirmek için fikir değiştirdiğini görüyoruz. 'Taşeronluk' desem burada kıyamet kopar'' dedi.

''Dersim tartışmalarıyla'' ilgili AK Parti'nin CHP'yi sıkıştırmaya çalıştığını belirten Türk, ''İsmini ve kimliğini değiştirmeden CHP zaten bu günahtan kurtulamaz'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, sataşmadan söz alarak, ''Bir zamanlar CHP milletvekili olduğunu hatırladığım birinin milli mücadele kahramanlarını da içine katacak şekilde CHP'yi hedef almasını kınıyorum. Zamanında bu çatı altında olan birisinin bulunduğu çatıya hakaret etmesini kabul edilemez buluyorum'' dedi.

Türk de yeniden söz alarak, ''İnanıyorum ki geçmişte yaşananları tartışabilirsek birbirimizi anlamış oluruz. Ortak aklı bulur sorunları çözme iradesi gösteririz. Eğer bu parlamento hala talimatlar üzerinden siyaset yapacaksa, bu ülkenin geleceğine hiç bir şey katamayız'' diye konuştu.

Türk, Tarhan'ın sözlerine karşılık, ''Evet, CHP'de bulundum ama tövbe ettim. Tövbem kabul oldu. Sizin de tövbe etme hakkınız var'' dedi.

Tarhan da yeniden söz alarak, ''Sayın Türk CHP'ye tövbeli olduğundan bahsetti ve bu parlamentonun birilerinden, bir yerlerden talimat aldığını açıkça söyledi. Oysa Türk halkı kimin nerelerden talimat aldığını gayet iyi bilir. Birlik ve beraberliğini dinamitlemeye çalışanlara CHP'de zaten yer yoktur ki bulabilesiniz'' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler