YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, bombalı saldırıların araştırılmasını istedi
CHP, bombalı saldırıların araştırılmasını istedi
09 Haziran 2016 11:34
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergenin gerekçesinde, geçen yıl Suruç'ta gerçekleştirilen canlı bomba saldırısıyla başlayan terör olaylarının artarak devam etttiği belirtildi.

Son olarak İstanbul Vezneciler'deki bombalı saldırıda 11 yurttaşın hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı anımsatılan gerekçede, "Gerçekleştirilen bombalı eylemler dolayısıyla hem yurttaşlarımız can güvenliğinden endişe etmekte ve toplumsal yaşam olumsuz etkilenmekte hem de tarımdan turizme kadar hemen her alanda ülkemiz zarar görmektedir. Türkiye'nin saygınlığı ve yurttaşlarının güvenliği adeta yok edilmiştir." denildi. 

Gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Yaşanan tüm bu olaylar göstermektedir ki hükümetin istihbarat zafiyeti söz konusudur. Ortaya çıkan güvenlik açığı ise yurttaşlarımızın hayatı ile ödenmektedir. Bu durum hukuk devleti ve vatandaşların huzur ile güvenliği açısından kabul edilebilir bir durum değildir.

Geçmişte emniyet organlarında iktidar partisine yakınlık bakımından yapılan değerlendirmeler, bugün bazı oluşumlarla mücadele kaygısıyla liyakat anlayışından uzak biçimde sürmektedir. Bu durum mevcut güvenlik ve istihbarat zafiyetinin de temelini oluşturmaktadır. Bunun yanında diğer birçok etken de bu açığın büyümesine neden olmaktadır.

Yaşanan saldırılar dolayısıyla yurttaşlarımızdaki tedirginlik had safhadadır. Her eylemden sonra alınmayan tedbirler ve yapılmayan soruşturmalar neticesinde yeni saldırıların gerçekleşmesi neticesi ile karşılaşılmıştır. Bu alanda daha önce verilen araştırma önergeleri ya gündeme alınmamış ya da gündeme alınma talepleri reddedilmiştir. Bu durum da yeni saldırıların önlenmesi için gerekli çalışmanın TBMM tarafından yapılmadığı ve üzerine gidilmediği algısını kamuoyunda yerleştirmiştir.

Bundan sonraki süreçte benzer saldırıların yaşanmaması için geçmişte yaşanan saldırıların incelenerek sebeplerinin araştırılması, güvenlik ve istihbarat açıklarının belirlenerek etkili ve sürekli güvenlik tedbirlerinin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılmalıdır."

 

san bu aklı kim verdi
 // muammer bekaroğlu
yok istihbarat zayıfmış yok bilmem neymiş sen onu anana anlat belki kanar ama bu millet artık yemez arap uyandı sizin gibi ispiyonlar ve ajanlar varken istihbarat ne yapsın en büyük terör destekçisi sensin,pkk ya ağzını açamıyorsun ama birgün gelir ağzınıda yerinde bulamazsın satılmış emperyalist uşakları...
09 Haziran 2016 Perşembe 16:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler