YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP bol keseden vaatte Haydar Baş’la yarışıyor
30 Mart 2014 yerel seçimler öncesi BTP ile dirsek temasınına giren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Haydar Baş’ın her seçimde dillendirdiği, bol keseden “noter” tasdikli vaatlerinin benzerleriyle seçime hazırlanıyor.
CHP bol keseden vaatte Haydar Baş’la yarışıyor
29 Mart 2015 / 10:01 Güncelleme: 29 Mart 2015 / 10:04

Haziran’da yapılacak genel seçimler yaklaştıkça meydanlar daha da ısınıyor. 1950 yılından bugüne tek başına iktidara gelemeyen Cumhuriyet Halk Partisi, toplumu ikna edecek projeler üretmekte zorlanıyor.

Dış politika, siyaset, ekonomi, sosyal ve kültürel alanların yanında  vatandaşın refah seviyesini yükseltecek etkin projeler üretememekle suçlanan CHP, ilginç bir yola girdi. Öyle ki; kurulduğu 2001 tarihinden bugüne yüzde 1’lik oy oranına bile ulaşamayan Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP), vaatlerine bile göz kırpmak durumunda kalan CHP, Haydar Baş’ın seçimlerden önce yaptığı taahhütleri andıran hamleler yaptı.

Baş’ın; esnaftan hiç vergi almamak, her ev hanımına maaş, 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşına aylık maaş, mazotun 80 kuruş olması, çocuk başına 250 TL maaş... gibi seçim vaatleri noterden tasdik edilmesine rağmen seçmen tarafından inandırıcı bulunmamıştı.

Noter işe yaramamıştı ama...

BTP’nin kaynak göstermeden, bol keseden sunulan ve bu nedenle toplumda karşılık bulmayan uçuk seçim vaatlerinin benzerlerini bugün CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu seslendiriyor. Üstelik benzerlik sadece projeler de kalmıyor. Kılıçdaroğlu da, tıpkı seçimlerde yüzde 1’in altında kalan Haydar Baş gibi vaatlerini noterden tasdik ettirerek seçmenin karşısına çıkıyor. Daha önceki seçimlerde noter tasdiğinin ters teptiğine dikkat çeken uzmanlar, “Vatandaş notere değil, Lidere güvenmek istiyor” uyarısında bulunarak Kılıçdaroğlu’nun oy oranına negatif etki edecek bir adım attığının altını çiziyor.

Başbakan olamadı ama belgeselini çekti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hayatının anlatıldığı “Anadolu’nun Kemal’i, Türkiye’nin Başbakanı” isimli belgeselinin gösterimini izledi. Kılıçdaroğlu’nun, Başbakan olamamasına karşın “Türkiye’nin Başbakanı”adıyla çekildiği için tuhaf karşılanan belgesel İstanbul Kongre Merkezi’nde çok sayıda partilinin de katılımıyla gösterime sunuldu.

Belgesel gösterimi öncesinde, “Ben belgeseli izlemedim merak ediyorum. Benim hayatım bana özgü bir hayat olma ötesinde Anadolu insanı hikayesi. Ben aristokrat bir aileden gelmiyorum. Dolayısıyla Anadolu’da binlerce Kemal nasıl yetiştiyse ben de öyle yetiştim. Bize okuyun dediler, ahlaklı olmayı öğrettiler. Biz okumaktan yana, çağdaşlıktan yana, eşitlikte yana, özgürlükten yana tavrımızı aldık. O tavır bizi buralara getirdi” diye konuştu.

 

STAR

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler