YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP, AYM'ye gidiyor
CHP, AYM'ye gidiyor
01 Temmuz 2016 10:27
CHP,"yüksek yargı" düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesine gidiyor.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun iptali için saat 12.00'de Anayasa Mahkemesine başvuracak.

Kanun, Yargıtay ve Danıştayda önemli değişiklikler yapıyor. 

Kanuna göre, Danıştay daire sayısı en geç 3 yılda 17'den 10'a düşürülecek. Danıştay üyeleri 12 yıl için seçilecek, bir kişi iki defa Danıştay üyesi olamayacak.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte Danıştay üyelerinin üyelikleri sona erecek ancak vekalet edenler hariç Danıştay Başkanı, başsavcısı, başkanvekilinin üyelikleri devam edecek.

Yargıtay daire sayısı 46'dan 24'e düşecek. Yargıtay üyeleri 12 yıl için seçilecek. Bir üye, iki kez Yargıtay üyesi olamayacak.

Terör davaları, il merkezlerindeki ağır ceza mahkemelerinde görülecek.

Kayyım atanan şirketlerin yönetim organı ile ortaklık payları idare yetkileri de kayyıma devredilecek. Kayyımların görevleriyle ilgili tazminat davaları devlet aleyhine açılacak. Devlet, ödediği tazminatı görevini kötüye kullanan kayyımlara rücu edecek.

Adalet Bakanlığının teklifi ve HSYK'nın kararıyla bir yıllık staj süresini tamamlayan hakim ve savcı adayları, mesleğe kabul edilmeleri halinde, 5 yıl süreyle bu göreve atanabilecek.
 

herkesin bir grevi var tabi.
 // hursit dilaver
ne yazmıştım ben CHP 1960 rejiminin hükümetleri çevrelediği vesayet kurumlarına gerekçe icad edip verecek,meclis içindeki ve hükümete karşı bir vesayet partisidir. umurunda mi osman gazi, yavuz selim köprüsü falan.onun görevi bütün hukumetlerin icraatlarını uygulatmamak için diger kurumlara başvurmak ve iptal ettirmek. BU ÜLKE BUNLARA RAGMEN BU GÜNLERE GELDİ. ŞU RAMAZANDA ORUÇ TUTUP TERAVİH KILIYORSAK CHP KARŞITI PARTİLERE VE ONLARA OY VERENLERE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ.can verenlere rahmet olsun....
01 Temmuz 2016 Cuma 14:43
gideceek başka yerleri kalmadıki
 // muammer
ömürleri boyunca bu partinin sırtını dayadığı yer yargı,ordu ve büroklrasi çünki halk bunları okadar iyi tanıyorki allah hiçbir devlete böylesine vatanına ihanet eden satılmış bir muhalefet vermesin...
01 Temmuz 2016 Cuma 14:36
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler