YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP avukatları ayaklandı! İsyan büyüyor
CHP'nin cemaatle hareket etmesine bir tepki de avukatlardan geldi. Partinin avukatları, ortak bir bildiri yayımlayarak, partinin, cemaat hocalarının önünde ceketini ilikleyenlerin olmayacağını söyledi.
CHP avukatları ayaklandı! İsyan büyüyor
16 Nisan 2014 / 08:10 Güncelleme: 16 Nisan 2014 / 15:54

Akşam'ın haberine göre, İzmir İl örgütünde aktif olarak görev yapan avukatlar Murat Fatih Ülkü, Mehrigül Keleş ve Ersoy Uluçay 2010'da genel başkan değişikliğinden ve ortaya atılan 'yeni CHP' kavramından rahatsız oldu.

'Yeni CHP'nin partiyi kitlelere açmak yerine dönüştürdüğünü düşünen avukatlar, seçimlerde yaşanan başarısızlığın ardından tamamlayarak 'CHP Bizimdir' hareketini oluşturdu.

Seçimlere kadar sustuk

Hareketi başlatmak için yerel seçimlerin bitmesini beklediklerini ifade eden Avukat Mehrigül Keleş, "Eleştirimiz nedeniyle tepki alabiliriz. Daha önceki açıklamamızda seçimlere kadar susacağız demiştik. Fakat bu ertelenebilecek bir suskunluk olamaz.

Önümüzde cumhurbaşkanlığı, genel seçim var. Aynı yanlışlar tekrarlanırsa o seçimlerde de yenilgi kaçınılmaz olacaktır. Bu hareket partiyi ekseninden kaydırmaya yönelik bir siyasete tepki niteliğinde ortaya çıktı. Biz 'CHP bizimdir' derken kimlerin olmadığına vurgu yaptık. CHP cemaate biat edenlerin, neoliberallerin, özerklik yanlılarının partisi olamaz" diye konuştu.

Avukat Ersoy Uluçay, "CHP'nin girdiği yolun yanlışlığı bu seçimlerde ortaya çıktı. Toplumsal muhalefetin en yüksek olduğu dönemde İzmir'den oyunu düşürerek çıktı. Bunun tek nedeni partinin cemaatlerle haşır neşir olmaya başlaması" dedi.

Avukat Murat Fatih Ülkü ise "Tabanın talebi belli. Tabanın sesine kulak verin, yoldan çekilin. Temel iddiaları başarısız olursak çekilirizdi. Bu sözü yerine getirmelerini bekliyoruz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'na yumruk koruması

Geçen hafta yumruklu saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısına geniş güvenlik önlemleri altında katıldı. Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısına gidiş güzergahında bütün eşyalar kaldırılırken, polis de yoğun güvenlik önlemleri aldı. CHP lideri kürsüde konuşurken de salonda kuş uçurtulmadı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler